REKLAMA

100 lat temu ... wybuchły walki o kontrolę nad Wilnem

100-letnia kartka z kalendarza
Data emisji:
2018-12-31 12:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:48 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wszyscy zdolni do broni Polacy od siedemnastego roku życia począwszy mają stawić się natychmiast do biura zaciągowego Zarzecze 5, a wszyscy Litwini do wojska litewskiego, Białorusinom i Żydom pozostawiam do woli wybór formacji wojskowej, do której chcą się przyłączyć.  Rozwiń »
Ten rozkaz 31 grudnia 1918 roku wydał dowódca okręgu wojskowego Litwy Białorusi gen. Władysław Fedejko tego samego dnia w kinie wybuchły pierwsze walki trzeci batalion zdobyły ratusz miejski przy ulicy wielkiej potyczki miały też miejsce w innych częściach miasta m. in. w rejonie ostrej bramy żołnierzy polskich oddziałów przystąpili do rozbrajania żołnierzy niemieckich z wyniku pertraktacji dowództwo niemieckie zobowiązały się do przekazania polskiej formacji części miasta, zachowując jednak kontrolę nad ulicą tylko po hulankach i nad dworcem kolejowym walki o kontrolę nad innym toczyły się między 31 grudnia 1918 roku na trzecim w styczniu 1919 roku wtedy trwały walki z wojskami niemieckimi oraz miejscowymi komunistami, które toczyły polskie Ochotnicze oddziały samoobrony wileńskiej później przez 2 dni walki toczyły się z nacierającą armią czerwoną doprowadziły do przejściowego opanowanie większości miast przez Polaków, którzy jednak zostali zmuszeni do jego opuszczenia z powodu natarcie przeważających sił bolszewickich te wydarzenia te uważane są przez niektórych historyków za początek wojny polsko-bolszewickiej bez wątpienia był to koniec 1918 roku trzydziesty pierwszym 100 lat niepodległą
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: 100-LETNIA KARTKA Z KALENDARZA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Aż 60% taniej! Największa obniżka cen TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 60% zniżką!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA