REKLAMA

Lepiej sprecyzowany odstęp miedzy pojazdami na drogach szybkiego ruchu.

Przewodnik Drogowy TOK FM
Data emisji:
2019-01-08 11:00
Prowadzący:
Czas trwania:
01:50 min.
Udostępnij:

W tym roku powinniśmy poznać propozycję wprowadzenia przepisów, określających bezpieczny odstęp między pojazdami na drogach szybkiego ruchu. Nie wiadomo czy będzie mierzony w metrach, czy czasie.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik drogowy TOK FM. Krzysztof Woźniak, dzień dobry. Poza nowymi drogami szybkiego ruchu w 2019 roku pojawi się kilka ciekawych projektów związanych z szeroko rozumianym ruchem drogowym. Powinniśmy poznać propozycje zmian w przepisach określających bezpieczny odstęp od pojazdu poprzedzającego. Przypominam, że obecnie przepisy taki konkretny odstęp w metrach określają w 2 przypadkach: jazdy w tunelu dłuższym niż 500 m - wtedy kierowcy pojazdu do 3,5 tony masy całkowitej Rozwiń » oraz autobusów muszą utrzymać odstęp co najmniej 50 metrów, a innych pojazdów - 80-metrowe. Minimum 5 m należy zachować również w tunelu, ale zatrzymując się w wyniku warunków drogowych.

Odstęp między pojazdami w innych miejscach jest opisany bardzo ogólnie, mianowicie należy utrzymać odstęp "niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu". Zgodnie z prawem bezpieczny odstęp między pojazdami ma być lepiej sprecyzowany, ale tylko na drogach szybkiego ruchu, czyli autostradach i ekspresówkach. No, od czegoś trzeba zacząć. Ma być też jasno określona kara za nieprzestrzeganie przepisów.

Niestety, nie wiadomo jeszcze, jaki to będzie odstęp i czy będzie mierzony w metrach czy w czasie. Dość łatwym sposobem określającym odstęp jest obliczenie czasu do poprzedzającego pojazdu. Wszystko w zależności od prędkości oraz warunków atmosferycznych, ale nie powinno to być mniej niż 23 sekundy. A gdy jest ślisko, pada śnieg lub deszcz, to nawet 5 sekund. Warto jest dać sobie czas na reakcję.

Pozdrawiam!

Przewodnik drogowy tok fm. Te i inne audycje możesz odsłuchać na tokfm.pl
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK DROGOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Wszystkie audycje, kiedy chcesz! Teraz TOK FM Premium 30% taniej: podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji. Nie zwlekaj, słuchaj wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA