REKLAMA

Aplikacje przesyłają informacje do FB nawet jeśli nie mamy tam konta?'

Przewodnik Technologiczny TOK FM
Data emisji:
2019-01-14 18:00
Prowadzący:
Czas trwania:
01:37 min.
Udostępnij:

Część aplikacji wysyła informację o użytkownikach do Facebooka, nawet jeśli nie mają oni konta w serwisie. Brzmi to absurdalnie? Tak, ale właśnie to twierdzą badacze i badaczki z organizacji Privacy Internacional, którzy przeanalizowali działanie 34 aplikacji na Androida - różnych: od prostej latarki przez aplikację religijne, bo kalendarze miesiączkowe. Rozwiń »

Według raportu organizacji 61% z tych aplikacji dzieliło się informacjami z Facebookiem, jeszcze zanim użytkownicy mogli w jakikolwiek sposób zgodzić się na przesył takich danych, czy chociażby zalogować się do serwisu. Co więcej, połączenie informacji z różnych aplikacji może już sporo o nas konkretnie powiedzieć. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik technologiczny TOK FM. Karolina Głowacka, dzień dobry. Część aplikacji wysyła informację o użytkownikach do Facebooka, nawet jeśli nie mają oni konta w serwisie. Brzmi to absurdalnie? Tak, ale właśnie to twierdzą badacze i badaczki z organizacji Privacy Internacional, którzy przeanalizowali działanie 34 aplikacji na Androida - różnych: od prostej latarki przez aplikację religijne, bo kalendarze miesiączkowe. Rozwiń »
Według raportu organizacji 61% z tych aplikacji dzieliło się informacjami z Facebookiem, jeszcze zanim użytkownicy mogli w jakikolwiek sposób zgodzić się na przesył takich danych, czy chociażby zalogować się do serwisu. Co więcej, połączenie informacji z różnych aplikacji może już sporo o nas konkretnie powiedzieć.

Mechanizm działa przez facebookowy Soft Power Development Kit - jedno z narzędzi programistycznych, które pozwala na budowanie aplikacji pod konkretny system operacyjny. Co ciekawe, organizacja podkreśla, że mechanizm działał nawet po wprowadzeniu RODO. Dopiero po kilku tygodniach wysłano odpowiednią poprawkę, ale programiści muszą ją ręcznie pobrać i wprowadzić. Jak pisze serwis zaufana Trzecia strona.pl, okazało się, że programiści dalej zgłaszali problemy z działaniem SDK i nie jest do końca jasne, co zostało zmienione i czy aktualizacja przyniosła pożądane rezultaty.

Wydaje się, że większa odpowiedzialność jest po stronie twórców aplikacji, choć cała sytuacja jest dość niejasna.

Dobrze, że powstają takie analizy i raporty. Przypominają, że o anonimowość w sieci jest bardzo trudno, o ile w ogóle jest to możliwe.

Do usłyszenia!

Przewodnik technologiczny TOK FM.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TECHNOLOGICZNY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz internetowe radio TOK+Muzyka teraz 40% taniej. Wybierz pakiet Standardowy i słuchaj gdziekolwiek jesteś

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA