REKLAMA

Na czym polega zaćma?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2019-01-15 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:15 min.
Udostępnij:

Czym jest zaćma? To zmętnienie soczewki, które z czasem prowadzi nawet do całkowitej utraty widzenia. Soczewka jest przezroczystą strukturą. Ma zdolność zmiany swego kształtu - może zmniejszać lub zwiększać swoją moc optyczną. Mechanizm ten nazywany jest akomodacją. Dzięki dobrej akomodacji Rozwiń »
soczewki ostro widzimy przedmioty znajdujące się w różnej odległości od oka. Z wiekiem u każdego dochodzi do twardnienia soczewki w oku. Nie znaczy to oczywiście, że każdy będzie miał zaćmę. Po 50. roku życia można mieć początki zmętnień soczewki, co przekłada się na określone dolegliwości. Jest to zaćma naturalna, związana z procesem starzenia się organizmu. Zaćma częściej dotyczy kobiet. Przypuszcza się, że winne są hormony . Pojawianie się choroby około 50. roku życia pokrywa się u kobiet z okresem menopauzy. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik TOK FM na zdrowie. Dzień dobry, Ewa Podolska. W tym tygodniu w naszym przewodniku o chorobach oczu: zaćmie i jaskrze. Czym jest zaćma? To zmętnienie soczewki, które czasem prowadzi nawet do całkowitej utraty widzenia.  Rozwiń »
Soczewka jest przezroczystą strukturą. Ma zdolność zmiany tego kształtu: może zmniejszać lub zwiększać swoją moc wsteczną. Mechanizm ten nazywany jest akomodacja. Dzięki dobrej akomodacji soczewki ostro widzimy przedmioty znajdujące się w równej odległości od oka. Z wiekiem u każdego dochodzi do twardnienia soczewki. Nie znaczy to oczywiście, że każdy będzie miał zaćmę. Po pięćdziesiątym roku życia można mieć jednak początki zmętnień soczewki, co przekłada się na określone dolegliwości. Jest to zaćma naturalna, związana z procesem starzenia się organizmu. Zaćma częściej dotyczy kobiet. Przypuszcza się, że winne są hormony. Pojawienie się choroby około pięćdziesiątego roku życia pokrywa się u kobiet z okresem menopauzy.

Więcej jutro przed 14.

Przewodnik TOK FM na zdrowie.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium - Radio TOK FM bez reklam: czyli TOK + Muzyka, podcasty z audycji Radia TOK FM oraz podcastowe produkcje oryginalne TOK FM. Tylko teraz w cenie 15 zł za miesiąc. Na zawsze!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA