REKLAMA

Kontroluj wzrok - choroby oczu nie bolą, ale mogą prowadzić do ślepoty!

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2019-01-14 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:22 min.
Udostępnij:

Nie dbamy o swoje zdrowie. Są badania: ani wstydliwe ani bolesne, które w praktyce nie istnieją dla większości z nas. Mało kto chodzi na regularne badania okulistyczne, nawet w wieku podwyższonego ryzyka zachorowania, czyli po czterdziestce. Rozwiń »
A tymczasem jako społeczeństwo starzejemy się i w związku z tym pewne choroby związane z wiekiem stają się coraz bardziej powszechne. Do takich należą schorzenia oczu: zaćma i jaskra. Na zaćmę choruje w Polsce około 800 tysięcy osób, a na jaskrę
kolejne 800 tysięcy. Obie te choroby zaczynają się niezauważalnie. Nie powodują bólu, a stopniowe pogarszanie się widzenia czy inne dolegliwości ze strony oczu traktujemy jako naturalne zjawisko związane z tym, że przybywa nam lat. Czasami kupujemy jakieś krople w aptece i leczymy się na własna rękę. Miesiące i
lata mijają, widzimy coraz gorzej. Do okulisty idziemy, gdy sytuacja jest na tyle zła, że nie możemy normalnie funkcjonować.
Polacy nie wiedzą, że obie te choroby, jeśli nie zostaną w porę zdiagnozowane i nie będą leczone, mogą prowadzić do utraty wzroku. Większość zmian w jaskrze i zaćmie jest bowiem nieodwracalna. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik TOK FM na zdrowie. Dzień dobry, Ewa Podolska. Nie dbamy o swoje zdrowie. Są badania: ani wstydliwe ani bolesne, które w praktyce nie istnieją dla większości z nas. Mało kto chodzi na regularne badania okulistyczne, nawet w wieku podwyższonego ryzyka zachorowania, czyli po czterdziestce.

A tymczasem jako społeczeństwo starzejemy się i w związku z tym pewne choroby związane z wiekiem stają się coraz bardziej powszechne. Do takich należą schorzenia oczu: zaćma i jaskra. Na zaćmę choruje w Polsce około 800 tysięcy osób, a na jaskrę 
kolejne 800 tysięcy. Obie te choroby zaczynają się niezauważalnie. Nie powodują bólu, a stopniowe pogarszanie się widzenia czy inne dolegliwości ze strony oczu traktujemy jako naturalne zjawisko związane z tym, że przybywa nam lat. Czasami kupujemy jakieś krople w aptece i leczymy się na własna rękę. 
Rozwiń »
Miesiące i lata mijają, widzimy coraz gorzej.  Do okulisty idziemy, gdy sytuacja jest na tyle zła, że nie możemy normalnie funkcjonować. 

Polacy nie wiedzą, że obie te choroby, jeśli nie zostaną w porę zdiagnozowane i nie będą leczone, mogą prowadzić do utraty wzroku. Większość zmian w jaskrze i zaćmie jest bowiem nieodwracalna.

Więcej jutro przed godziną 14.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA