REKLAMA

Zaćma - jakie są jej objawy?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2019-01-16 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:35 min.
Udostępnij:

Dzisiaj ciąg dalszy o chorobach oczu. Zaczęliśmy od zaćmy, nazywanej dawniej kataraktą. Przyczyną zaćmy, czyli katarakty, jest zmętnienie soczewki oka. Zwykle to skutek procesów starzenia się organizmu. Nie można jednak przewidzieć, czy i kiedy pojawi się ona w naszym życiu. Wiele zależy od genów.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik TOK FM na zdrowie. Dzień dobry, Ewa Podolska. Dzisiaj ciąg dalszy o chorobach oczu. Zaczęliśmy od zaćmy, nazywanej dawniej kataraktą. Przyczyną zaćmy, czyli katarakty, jest zmętnienie soczewki oka. Zwykle to skutek procesów starzenia się organizmu. Nie można jednak przewidzieć, czy i kiedy pojawi się ona w naszym życiu. Wiele zależy od genów. Rozwiń »
W zasadzie nie mamy wpływu na powstawanie zaćmy, choć zwraca się uwagę na możliwość szkodliwego działania promieniowania słonecznego - warto nosić okulary przeciwsłoneczne - i wpływ czynników środowiskowych, np. palenie papierosów promieniowanie podczerwone. Czynnikiem ryzyka są też choroby metaboliczne, m. in. cukrzyca. Istnieje też zaćma wrodzona. Zmętnienie soczewki w oku może być również spowodowane przyjmowanymi przez lata lekami, np. steroidami, środkami stosowanymi w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów - to tzw. zaćma polekowa. Objawy to stopniowe, bezbolesne pogarszanie się widzenia, którego nie można poprawić za pomocą żadnych okularów. Chory zaczyna widzieć wszystko jak przez brudną, matową szybę. Kolory stają się dużo bledsze, pogarsza się kontrast. Jeśli chory się nie leczy, objawy te stopniowo nasilają się, prowadząc do całkowitej utraty zdolności widzenia.

Więcej jutro przed 14.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA