REKLAMA

Uwaga: zaćma nie boli!

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2019-01-17 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:37 min.
Udostępnij:

Ciąg dalszy o zaćmie, chorobie oczu. Zaćma jest zmianą patologiczną soczewki, która polega na częściowym lub całkowitymi jej zmętnieniu, to znaczy, że traci ona swoją najistotniejszą cechę optyczną, jaką jest przejrzystość. Rozwiń »

Zwykle to skutek procesu starzenia się organizmu, choć może mieć też inne przyczyny. Zaćma nie boli, poza tym pogorszenie jakości widzenia nie następuje z dnia na dzień i dlatego dla pacjenta jest trudno uchwytna. Z reguły zaćma rozpoczyna się od jednego oka, więc chory radzi sobie tak, że więcej korzysta z drugiego. Z czasem zaćma pojawia się także w drugim oku i dopiero wtedy pacjent zjawia się u lekarza. W takim stadium choroby stan oka zaatakowanego przez chorobę w pierwszej kolejności jest już bardzo zły. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik TOK FM na zdrowie. Dzień dobry, Ewa Podolska. Ciąg dalszy o zaćmie, chorobie oczu. Zaćma jest zmianą patologiczną soczewki, która polega na częściowym lub całkowitymi jej zmętnieniu, to znaczy, że traci ona swoją najistotniejszą cechę optyczną, jaką jest przejrzystość. Rozwiń »
Zwykle to skutek procesu starzenia się organizmu, choć może mieć też inne przyczyny. Zaćma nie boli, poza tym pogorszenie jakości widzenia nie następuje z dnia na dzień i dlatego dla pacjenta jest trudno uchwytna. Z reguły zaćma rozpoczyna się od jednego oka, więc chory radzi sobie tak, że więcej korzysta z drugiego. Z czasem zaćma pojawia się także w drugim oku i dopiero wtedy pacjent zjawia się u lekarza. W takim stadium choroby stan oka zaatakowanego przez chorobę w pierwszej kolejności jest już bardzo zły.

We wczesnym stadium choroby okulista zaleca stosowanie specjalnych kropli, które mają spowolnić rozwój choroby. W stadium zaawansowanym stosuje się tylko leczenie operacyjne. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu choremu nowej, sztucznej. 

Na koniec prosty test: wybierzmy jakiś obiekt oddalony o 4 do 5 m. Patrzmy na niego najpierw jednym okiem, jednocześnie zakrywając drugie, a potem drugim. Czy prawym i lewym okiem widzimy jednakowo dobrze? Jeśli nie, to idźmy do okulisty.

Więcej jutro przed 14.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium - Radio TOK FM bez reklam: czyli TOK + Muzyka, podcasty z audycji Radia TOK FM oraz podcastowe produkcje oryginalne TOK FM. Tylko teraz w cenie 15 zł za miesiąc. Na zawsze!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA