REKLAMA

Jasnopis - informatyczne narzędzie do analizy rozumienia tekstu

Przewodnik Technologiczny TOK FM
Data emisji:
2019-01-17 18:00
Prowadzący:
Czas trwania:
01:29 min.
Udostępnij:

Ależ ciekawe narzędzie przygotowali polscy badacze! Narzędzie nazywa się Jasnopis i pomaga zweryfikować, na jakim poziomie trudności jest dany tekst. Wystarczy wkleić wybrane fragmenty lub link do strony z interesującą nas treścią, a po chwili otrzymujemy wynik w siedmiostopniowej skali, w której jedynka oznacza teksty najłatwiejsze, zrozumiałe dla każdego polskiego czytelnika, a 7 oznacza teksty trudniejsze.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik technologiczny TOK FM. Karolina Głowacka, dzień dobry. Ależ ciekawe narzędzie przygotowali polscy badacze! Narzędzie nazywa się Jasnopis i pomaga zweryfikować, na jakim poziomie trudności jest dany tekst. Wystarczy wkleić wybrane fragmenty lub link do strony z interesującą nas treścią, a po chwili otrzymujemy wynik w siedmiostopniowej skali, w której jedynka oznacza teksty najłatwiejsze, zrozumiałe dla każdego polskiego czytelnika, a 7 oznacza teksty trudniejsze. Rozwiń »
Dostajemy też komentarz, czy tekst jest dziecinnie prosty, czy n p . nieco trudniejszy i zrozumiały dla osób z wykształceniem średnim lub dużym doświadczeniem życiowym. Narzędzie zaznacza fragmenty wyraźnie trudniejsze od reszty tekstu, bardzo długie zdanie albo za trudne słowa. Z Jasnopisu może korzystać każdy, przy czym szczególnie zachęcani są autorzy i autorki tekstów użytkowych, to znaczy pism urzędowych, przepisów, regulaminów, instrukcji, opisów działania środków farmakologicznych przeznaczonych dla pacjentów, podręczników, a także dziennikarzy. Przyznaję, będę korzystać.

Kierownikiem projektu jest językoznawca prof. Włodzimierz Gruszczyński. Narzędzie powstało oczywiście przy współpracy z informatykami, jako że jest na styku technologii, psycholingwistyki i lingwistyki.

Przypomnę, Jasnopis to bardzo fajny projekt, do którego będziemy wracać na antenie Radia TOK FM. Do usłyszenia!

Przewodnik technologiczny TOK FM.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TECHNOLOGICZNY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Więcej niż na antenie! Teraz TOK FM Premium 30% taniej: podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji. Nie zwlekaj, słuchaj wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA