REKLAMA

Na czym polega zabieg usunięcia zaćmy?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2019-01-18 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:27 min.
Udostępnij:

Chirurgiczne usunięcie zaćmy to jeden z najszybszych i najmniej inwazyjnych zabiegów operacyjnych wykonywanych przez lekarzy. Rozwiń »

Zabieg usunięcia zaćmy to jedyny sposób na trwały powrót wzroku do pełnej sprawności, a jednak wiele osób się go obawia. Opór budzi interwencja chirurgiczna w miejscu tak delikatnym, wrażliwym jak gałka oczna. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Poradnik TOK FM na zdrowie. Dzień dobry, Ewa Podolska. Zabieg usunięcia zaćmy to jedyny sposób na trwały powrót wzroku do pełnej sprawności, a jednak wiele osób się go obawia. Opór budzi interwencja chirurgiczna w miejscu tak delikatnym, wrażliwym jak gałka oczna. Rozwiń »
Obawy są niepotrzebne. Zabieg trwa około 20 minut. Na początku lekarz zakrapla oko pacjenta specjalnymi kroplami ze środkiem znieczulającym o działaniu miejscowym. Właściwy zabieg zaczyna się od zrobienia specjalnymi ostrzami chirurgicznymi nacięcia w rogówce o długości około 2 mm. Następnie lekarz wprowadza specjalną sondę, która za pomocą ultradźwięków rozbija chorą soczewkę na części, a potem, większym urządzeniem, przypominającym mikroodkurzacz, wysysa rozdrobnione fragmenty zmętnionej soczewki i czyścić tylną część komory oka.

Gdy soczewka jest już usunięta, chirurg wprowadza na miejsce starej soczewki nową soczewkę za pomocą iniektora. Jest ona zwinięta w rulon, który lekarz rozwija w miejscu usuniętej soczewki i dopasowuje do kształtu rogówki. Na koniec nakładany jest opatrunek na oko pacjenta.

Chirurgiczne usunięcie zaćmy to jeden z najszybszych i najmniej inwazyjnych zabiegów operacyjnych wykonywanych przez lekarzy.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium - Radio TOK FM bez reklam: czyli TOK + Muzyka, podcasty z audycji Radia TOK FM oraz podcastowe produkcje oryginalne TOK FM. Tylko teraz w cenie 15 zł za miesiąc. Na zawsze!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA