REKLAMA

Jaskra - groźna, bo nie boli, a prowadzi do utraty wzroku

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2019-01-21 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:44 min.
Udostępnij:

Dzisiaj o jaskrze. Problem z nią jest podobny jak z innymi chorobami oczu: nie boli. Jest wykrywana zazwyczaj przypadkowo, czasem, gdy dobieramy u okulisty okulary. Prowadzi do utraty wzroku, a jedyne, co możemy zrobić, to opóźnić jej rozwój. Rozwiń »

W Polsce choruje na nią około 800 000 osób, na świecie około 60 000 000, a prognozy mówią, że do 2020 roku z jej powodu oślepnie 11 000 000 ludzi. Dlatego tak ważne jest jej wczesne wykrycie. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik TOK FM na zdrowie. Dzień dobry, Ewa Podolska. Dzisiaj o jaskrze. Problem z nią jest podobny jak z innymi chorobami oczu: nie boli. Jest wykrywana zazwyczaj przypadkowo, czasem, gdy dobieramy u okulisty okulary. Prowadzi do utraty wzroku, a jedyne, co możemy zrobić, to opóźnić jej rozwój.  Rozwiń »
W Polsce choruje na nią około 800 000 osób, na świecie około 60 000 000, a prognozy mówią, że do 2020 roku z jej powodu oślepnie 11 000 000 ludzi. Dlatego tak ważne jest jej wczesne wykrycie.

Na czym jaskra polega? Na zanikaniu nerwu wzrokowego. A dlaczego tak się dzieje? Wewnątrz gałki ocznej krąży płyn tzw. ciecz wodnista. Zaopatruje ona tkanki oka w składniki odżywcze i odprowadza z nich produkty przemiany materii. Aby oko działało prawidłowo musi być utrzymana odpowiednia ilość cieczy wodnistej, która zapewnia właściwe ciśnienie w gałce ocznej. Prawidłowe ciśnienie utrzymywane jest dzięki ciągłemu napływowi i odpływowi cieczy z komory oka. Płyn odpływa do naczyń krwionośnych przez część oka nazwaną kątem przesączania. Jeśli kąt ten zamknie się lub istniejące woku pory ulegną zatkaniu. płyn nie może odpłynąć i wewnątrz oka rośnie ciśnienie. Doprowadza to do zniszczenia włókien nerwowych siatkówki oraz odżywiających je naczyń krwionośnych, zaniku nerwu wzrokowego i następnie utraty wzroku. Zmiany te są nieodwracalne.

Przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed 14.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Posłuchaj o tym, co ważne w TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam 40% taniej! Bądź na bieżąco.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA