REKLAMA

Ferie 2019. O czym należy pamiętać jadąc do Czech.

Przewodnik Drogowy TOK FM
Data emisji:
2019-01-23 11:00
Prowadzący:
Czas trwania:
02:02 min.
Udostępnij:

Jadąc samochodem do Czech na ferie, trzeba pamiętać o: oponach zimowych, łańcuchach śniegowych i całkiem sporej liczbie innych rzeczy. Rozwiń »

W Czechach, podobnie jak na Słowacji, są dość prosta ograniczenia prędkości. Dla pojazdów do 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej to 50 km na godzinę na obszarze zabudowanym, 90 na drogach pozamiejskich, 110 km na drogach ekspresowych oraz 130 na autostradach. Uwaga: jeśli autostrada albo droga ekspresowa przebiega przez obszar zabudowany, to maksymalną prędkością jest 80 km na godzinę. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik drogowy TOK FM. Krzysztof Woźniak, dzień dobry. W Czechach, podobnie jak na Słowacji, są dość prosta ograniczenia prędkości. Dla pojazdów do 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej to 50 km na godzinę na obszarze zabudowanym, 90 na drogach pozamiejskich, 110 km na drogach ekspresowych oraz 130 na autostradach. Uwaga: jeśli autostrada albo droga ekspresowa przebiega przez obszar zabudowany, to maksymalną prędkością jest 80 km na godzinę. Rozwiń »
Również w Czechach kierujący pojazdami muszą ustąpić pierwszeństwa pieszym przechodzącym przez jezdnię po przejściu dla pieszych lub wyraźnie zamierzającym to zrobić. Proszę o tym pamiętać.

W samochodach trzeba mieć włączone światła przez cały dzień między 1 listopada, a 30 marca. Gdy droga jest ośnieżona lub oblodzona, to trzeba jeździć na oponach zimowych, w których głębokość bieżnika jest nie mniejsza niż 4 mm. Mogą się również zdarzyć odcinki dróg, na których trzeba używać łańcuchów śniegowych. W takim wypadku trzeba je mieć na obydwu kołach przynajmniej 1 osi. 

Co do wyposażenia, które powinno być w aucie, to jest tego sporo. Zgodnie z czeskimi przepisami powinna być apteczka, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy, komplet zapasowych żarówek, komplet zapasowych bezpieczników, klucz do kół, podnośnik, koło zapasowe lub zestaw naprawczy do opon. Jednak, tak jak wielokrotnie mówiłem, zgodnie z przepisami konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym, auto, również za granicą, powinno mieć wyposażenie zgodne z przepisami obowiązującymi w kraju rejestracji pojazdów.

Sporo informacji na temat ruchu drogowego w Czechach znajdą państwo na stronie vars.cz - to strona narodowego centrum zarządzania ruchem drogowym w Czechach. 

Pozdrawiam!

Przewodnik drogowy tokfm. Te i inne audycje możesz odsłuchać na tokfm.pl
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK DROGOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz radio TOK+Muzyka bez reklam - teraz 40% taniej w zimowej promocji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA