REKLAMA

Myj częściej ręce - unikniesz przeziębienia

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2019-01-28 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:41 min.
Udostępnij:

Kichamy, boli nas gardło, mamy katar, jesteśmy apatyczni, pobolewa nas głowa. To najprawdopodobniej przeziębienie. Czasami trudno właściwie na początku dokładnie powiedzieć, co nam dolega. Wiemy, że coś nas bierze, a to zaatakowały nas wirusy np. rinowirusy lub anenowirusy. Uwaga, to nie są wirusy grypy. Zresztą początek grypy i przeziębienia bardzo różnią się od siebie.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Przewodnik TOK FM na zdrowie. Dzień dobry, Ewa Podolska. Kichamy, boli nas gardło, mamy katar, jesteśmy apatyczni, pobolewa nas głowa. To najprawdopodobniej przeziębienie. Czasami trudno właściwie na początku dokładnie powiedzieć, co nam dolega. Wiemy, że coś nas bierze, a to zaatakowały nas wirusy np. rinowirusy lub anenowirusy. Uwaga, to nie są wirusy grypy. Zresztą początek grypy i przeziębienia bardzo różnią się od Rozwiń » siebie. 

O ile grypa zwala nas z nóg w ciągu kilku godzin, to objawy przeziębienia narastają powoli, no i nie są tak mocne. Wirusy, które spowodowały przeziębienie, są bardzo różne. Może ich być nawet 200. A jak się nimi zakazić? Drogą kropelkową, podczas kontaktu z chorą osobą, która kaszląc lub kichając rozpyla drobne kropelki wydzieliny dróg oddechowych zawierających wirusy i lub też dotykając zakażonych przedmiotów. Takie wirusy, zwłaszcza na gładkich powierzchniach, na klamce od drzwi, słuchawce telefonu, poręczach mogą przetrwać nawet kilka godzin. Jeśli po dotknięciu takiego przedmiotu nie umyjemy dobrze rąk, to potem dotykając rękoma ust, oczu, nosa, wprowadzimy wirus do organizmu.

Przypomnijmy, w odróżnieniu od wirusa grypy nie ma szczepionki przeciwko wirusom wywołującym przeziębienie.

Przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed 14.

Przewodnik TOK FM na zdrowie.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA