REKLAMA

Twój e-PIT już działa. Można sprawdzić jak urząd skarbowy wypełnił nasze zeznania podatkowe

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-02-15 11:00
Czas trwania:
01:25 min.
Udostępnij:

Jest 15 lutego, czyli od dziś można już sprawdzić, czy państwo wypełniło za nas nasz PIT. To nowa usługa, skierowana do osób wypełniających PIT 37 lub PIT 38. Rząd przerzucił na urzędy skarbowe obowiązek przygotowania zeznań podatkowych za takie osoby. Wszystkie dokumenty, które są potrzebne przy przygotowaniu tych PITów są już w urzędach skarbowych, bo pracodawcy musieli przekazać je do końca stycznia. Formalnie więc, jeśli ktoś rozlicza się właśnie na drukach PIT 37 lub PIT 38 - o pitach może zapomnieć, bo jego zeznanie jest już gotowe w urzędzie. I uwzględnia ono nawet ugli na dzieci! Rozwiń »
Ale oczywiście sprawdzić poprawności zeznania - nikt nie broni, a ja uważam, że lepiej jednak zajrzeć do tego, co państwo za nas przygotowało. I takie kontrolne spojrzenie można zrobić właśnie od dziś. Trzeba zajrzeć na portal podatkowy ministerstwa finansów i tam klinknąć w odnośnik do przygotowanych zeznań podatkowych.

Warto zajrzeć choćby dlatego, że jeśli możemy skorzystać z jakichkolwiek innych ulg niż ta na dzieci - np. rehabilitacyjnej, ulgi dla honorowych krwiodawców czy odliczeń w związku z odkładaniem na emeryturę - to system tego za nas nie uwzględni. W naszym interesie jest więc zainteresowanie się podatkowym zeznaniem. A nawet jesli nie korzystamy z dodatkowych ulg, ale chcielibyśmy rozliczyć się z małżonkiem - to też musimy taką opcję zaznaczyć po zalogowaniu się do systemu. Ta sama sytuacja dotyczy przekazania przez nas 1 procenta podatku.

Zatem - teoretycznie bardzo duża grupa podatników mogłaby o składaniu PITów całkowicie zapomnieć. Może się jednak okazać, że przegapią wtedy coś, na czym mogliby zyskać - oni, albo instytucja do której trafić może 1 proc naszego podatku. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry a kto prowadzi swoją firmę i zastanawia się nad tym czy zmienić ich forma opodatkowania mamy taką decyzję jeszcze kilka dni jest to możliwe, bo w tym roku zmieniły się przepisy i ostateczną decyzję dotyczącą wyboru formy opodatkowania przedsiębiorcy mogą podjąć do 20 lutego, czyli miesiąc później niż do tej pory przypomnę, że do wyboru są dostępne 3 możliwości opodatkowania na zasadach ogólnych, Rozwiń » czyli skali podatkowej 18 i 32 % liniowy PIT tutaj stawka 19 %, ale za to tracimy szansę na odliczanie różnych ulg, a trzecia dostępna opcja ryczałt ewidencjonowany nie można już w tym roku za to zrezygnować ani wybrać karty podatkowej, ale liczba osób, które prowadzą działalność opodatkowaną w tej formule jest raczej nieduża zatem raz jeszcze przypominam, jeżeli przedsiębiorca zastanawia się nad tym, jakiej formie chciałby w tym roku płacić podatki na ewentualne zmiany ma czas do dwudziestego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód jeżeli, więc ktoś zrobił cokolwiek w styczniu ma czas do 20 lutego, ale jeżeli pierwsze pieniądze wpadną dopiero w lutym po ostatecznym dniem wyboru formy opodatkowania będzie dwudziestym Barca i t d . na wszelki wypadek powiem na głos także i to, że ktoś nie chce żadnych zmianach nie musi składać nigdzie żadnych deklaracji Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz radio TOK+Muzyka bez reklam - teraz 40% taniej w zimowej promocji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA