REKLAMA

Wyrób sobie profil zaufany ePUAP. Sprawy urzędowe staną się łatwiejsze!

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-02-25 11:00
Czas trwania:
02:13 min.
Udostępnij:

Ostatnio sporo słychać o nowej usłudze, dla podatników od ministerstwa finansów - czyli o wstępnie rozliczonym Picie. Można - i naprawdę warto - zalogować się na portalu podatkowym i podejrzeć, czy wszystkie dane w zeznaniu są uzupełnione prawidłowo. Były pewne kłopoty, z którymi jednak ministerstwo finansów zdołało się uporać. Zalogować można się na dwa sposoby - albo podając pesel i kilka wymaganych liczb, które znajdziemy w PITach za ubiegły i jeszcze wcześniejszy rok, albo profilem zaufanym. Rozwiń »

No właśnie - i o profilu zaufanym chcę dziś powiedzieć kilka słów. Profil zaufany ePUAP, czy inaczej eGo, bo to jego nowa nazwa, to swoisty rodzaj naszego podpisu, odcisku palca. To urzędowo potwierdzone stwierdzenie, że my to na pewno my. To nie jest tak, że profil zaufany będzie się nam przydawał na każdym kroku i że będziemy go używać bardzo często - ale są takie sytuacje, w których się przydaje.

I tak np. choćby przy rozliczaniu PITów w nowym systemie - nie musimy mieć żadnych danych weryfikacyjnych, po prostu logujemy się naszym loginem i hasłem i już wiadomo, że to właśnie my. Musimy wyrobić nowy dowód osobisty czy prawo jazdy? Dzięki profilowi złożymy wnioski, a później sprawdzimy, czy dokument jest gotowy do odbioru. Sprawa w urzędzie stanu cywilnego? Podobnie. Mając profil zaufany, możemy też logować się do systemu w ZUSie i NFZ - co może okazać się dużą wartością, a dlaczego - o tym opowiem w kolejnych odsłonach przewodnika.

Jak wyrobić sobie profil zaufany? I tu znów - są dwie metody. Jedna - to przez system bankowy. Wygodny sposób, bo bank już dawno nas zweryfikował, wystarczy więc kilka kliknięć i już. Niestety, nie wszystkie banki oferują opcję e-urząd, choć te największe banki faktycznie taką ofertę mają. Kto jednak nie może otworzyć profilu zaufanego przez bank - musi to zrobić na piechotę. Najpierw trzeba wejść na stronę e-puap, podać dane i złożyć wniosek o utworzenie profilu zaufanego, a później przejść się do jednego z miejsc, w których możemy potwierdzić swoją tożsamość. Do wyboru mamy zawsze kilka miejsc,wybieramy to, do którego mamy najbliżej czy najwygodniej. Potwierdzanie trwa jednak krótką chwilę. Robimy to raz - i już mamy nasz profil, ważny przez 3 lata. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry, a ostatnio sporo mówiliśmy o nowej usłudze dla podatników od Ministerstwa Finansów, czyli wstępnie rozliczony w suficie można i naprawdę warto zareagować na portal podatkowy i zajrzeć czy wszystkie dane w zeznaniu są wolne prawidłowo, bo były różne problemy, z którymi podobno ministerstwu udało się już uporać i zalogować się do systemu można na 2 sposoby albo, podając PESEL i Wilka wymaganych liczby, Rozwiń » które znajdziemy w swoich ligach albo profilem zaufanym no właśnie do profilu zaufanym chcieli powiedzieć kilka słów profil zaufany ePUAP czy inaczej ego, bo to jest jego nowa nazwa to swoje zdrowie naszego podpisu odcisku palca to urzędowo potwierdzone stwierdzenie, że osoba posługująca się tymi danymi w internecie to na pewno my to nie jest tak, że kiedy założymy sobie profil zaufany będzie nam się sprzedawał na każdym kroku będziemy go używać bardzo często, ale są takie sytuacje, w których naprawdę to się przydaje i tak n p . choćby przy rozliczaniu PIT-ów w nowym systemie nie musimy mieć żadnych innych danych weryfikacyjnych po prostu logujemy się w naszym rodzinnym i hasłem już wiadomo, że to właśnie my, jeżeli musimy sobie wyrobić nowe dowody osobiste czy prawo jazdy tu także dzięki profilowi złożymy wnioski, a później sprawdzimy czy dokument znacznie jest już gotowy do odbioru mając profil zaufany możemy też logować się np. do systemu w ZUS-ie i NFZ się, aby może się okazać dużą wartością, dlaczego o tym opowie w kolejnych odsłonach przewodnika, a dzisiaj powinniście jak taki profil zaufany sobie wyrobić i znów są 2 metody w 11 przez nas system bankowy bardzo wygodny sposób, bo banki już dawno nas życie zweryfikowało wystarczy, więc kilka kliknięć i ma już po kłopocie, ale niestety nie wszystkie banki oferują opcję e-urząd, chociaż to największe banki faktycznie taką ofertę mają go jednak nie może otworzyć swojego profilu zaufanego przez bank musi to zrobić na piechotę najpierw trzeba wejść na stronę ePUAP podać swoje dane złożyć wniosek o utworzeniu profilu zaufanego, a później przejście do 1 z miejsc, w których możemy potwierdzić swoją tożsamość potwierdzenia trwa bardzo krótką chwilę robimy to raz już nasz profil zaufany jest potwierdzone już działa i ważne jest przez kolejne 3 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz radio TOK+Muzyka bez reklam - teraz 40% taniej w zimowej promocji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA