REKLAMA

Co wie o Tobie ZUS? Sprawdzisz, jeśli masz profil zaufany ePUAP

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-02-26 11:00
Czas trwania:
01:49 min.
Udostępnij:

Wczoraj zachęcałam do tego, żeby zainteresować się profilem zaufanym, czyli naszą internetową wizytówką, potwierdzoną urzędowo, że my to faktycznie my. Kto ma profil zaufany ePUAP, czy e-Go, bo to jego nowa nazwa, może załatwić wiele spraw bez zaglądania do urzędów. Co więcej - może też zyskać dostęp do informacji o sobie samym, zdobycie których w inny sposób jest albo niemożliwe, albo wymaga sporo zachodu. I tym, jak wyrobić sobie profil zaufany mówiłam wczoraj. Rozwiń »

I tak na przykład posiadanie profilu zaufanego pozwala nam podejrzeć informacje, które na nasz temat ma Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na co dzień o tym nie myślimy, są jednak sytuacje, w których informacja np. o wysokości opłacanych za nas składek będzie istotna.

Co więc możemy znaleźć na portalu ZUS, jeśli możemy się zweryfikować profilem zaufanym? Np. to, czy rzeczywiście firma czy firmy, dla których pracujemy, opłaca wszystkie należne za nas składki i czy nie ma tam żadnych zaległości. Sprawdzimy, jaki jest stan naszego konta emerytalnego - ile składek mamy zapisanych na naszym koncie oraz subkoncie w ZUS. Możemy także podejrzeć np. wszystkie wystawione nam zwolnienia L4. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą - sprawdzimy, czy nie zalegamy z żadnymi składkami. Jest to także szybka droga kontaktu z ZUSem, gdyby zaszła taka potrzeba.

Do systemu ZUSu możemy zalogować się nie tylko przez profil zaufany. Jeśli posiadamy podpis kwalifikowany - możemy go wykorzystać, możemy także założyć sobie osobne konto na portalu ZUS. Którąkolwiek formę wybierzemy - będziemy mieli dostęp do ważnych danych na nasz temat. A przecież zawsze lepiej wiedzieć. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry wczoraj zachęcałam do tego, żeby zainteresować się profilem zaufanym, czyli taką naszą internetową wizytówką potwierdzoną urzędowo ziemny to faktycznie my, kto ma profil zaufany ePUAP czy ego, bo to jest jego nowa nazwa może załatwić wiele urzędowych spra w bez zaglądania fizycznie do urzędów co więcej możemy także zyskać dostęp do informacji o samych sobie, w których zdobycie w inny sposób albo Rozwiń » jest niemożliwe albo wymaga trochę Zachodu o tym jak wyrobić sobie taki profil zaufany mówiła wczoraj w i tak np. posiadanie profilu zaufanego pozwala nam podejrzeć informacje, które na nasz temat ma Zakład Ubezpieczeń Społecznych na co dzień o tym nie myślimy są jednak takie sytuacje, w których informacja n p . do wysokości opłacanej zamiast składek przez naszego pracodawcy może okazać się istotna co, więc możemy znaleźć na portalu z usług, jeżeli zweryfikujemy się profilem zaufanym np. to rzeczywiście firma czy firmy, dla których pracujemy opłaca wszystkie należne za nas składki, gdzie nie ma tam żadnych zaległości sprawdzimy też, jaki jest stan naszego konta emerytalnego ile składek mamy zapisanych na naszym koncie oraz na subkoncie w ZUS-ie możemy także powierzyć np. wszystkie wystawione zwolnienia L 4, a jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą sprawdzimy także czy nie zalegamy z żadnymi składkami nic nie mamy jakichś długów wobec ZUS -u jest także, gdy jest to także szybka droga do kontaktu z ZUS-em, gdyby zaszła taka potrzeba do systemu ZUS możemy zalogować się nie tylko przez profil zaufany, jeżeli posiadamy inny podpis kwalifikowany również jego możemy wykorzystać możemy także założyć sobie osobne konto na portalu ZUS w którąkolwiek formą wybierzemy będziemy mieli dostęp do ważnych danych na nasz temat, a przecież zawsze lepiej wiedzieć nic nie wiedzieć Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz radio TOK+Muzyka bez reklam - teraz 40% taniej w zimowej promocji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA