REKLAMA

Sprawdź, co wie o Tobie NFZ! Jak? Przez profil zaufany.

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-02-27 11:00
Czas trwania:
02:10 min.
Udostępnij:

Dziś ciąg dalszy przekonywania, że warto założyć sobie profil zaufany, czyli nasz internetowy identyfikator, urzędowo potwierdzający naszą tożsamość. Przydaje się w kontaktach z urzędami, ot - choćby do rozliczenia PITów w nowym systemie udostępnionym przez ministerstwo finansów. Przydaje się, gdy chcemy sprawdzić w ZUSie np. to, ile mamy uzbieranych składek emerytalnych. Ale profil zaufany przyda się także do tego, by zajrzeć na strony Narodowego Funduszu Zdrowia i sprawdzić, jak NFZ widzi nas - pacjentów. A tutaj potrafią się wydarzyć niezłe kwiatki. Rozwiń »

Logowanie do NFZ przez profil zaufany po raz pierwszy jest nieco uciążliwe - trzeba wykonać sporo kliknięć, przepisać kilka kodów wysłanych nam na komórkę - ale na szczęście robimy to tylko jeden raz, a potem już mamy dostęp do informacji na nasz temat. Możemy np. sprawdzić w systemie eWUŚ, czy na pewno mamy tytuł do korzystania z państwowej opieki zdrowotnej - czyli czy nasz pracodawca na pewno opłaca za nas składki na ubezpieczenie.

Ale możemy także zajrzeć wystąpić o dostęp do naszych danych w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta. I to właśnie w tym miejscu niektórzy dowiadują się o sobie rzeczy, które... nigdy nie miały miejsca! Tutaj widzimy bowiem, za jakie świadczenia wykonane na naszą rzecz, NFZ wypłacał lekarzom pieniądze, czy jakie recepty były wystawione na nasze nazwisko. To taki spis wszystkich naszych wizyt u lekarza. Zdarzały sie jednak przypadki, i to nie jednostkowe, gdy ktoś wyczytał tutaj np., że był w szpitalu, miał wykonaną protezę albo jakiś zabieg - a tymczasem coś takiego nigdy nie miało miejsca. Lekarze oszukiwali w ten sposób NFZ - czyli de facto nas, pacjentów - by dostać większe pieniądze od Funduszu. Gdy praktyka wyszła na jaw, takie sprawy niejednokrotnie kończyły się w sądach.

I właśnie choćby po to, by mieć taką kontrolę nad danymi na nasz temat, by móc wyłapywać nieprawidłowości - warto założyć sobie profil zaufany. Im większa presja społeczeństwa wynikająca z wiedzy, którą mogą posiąść obywatele, tym mniejsza pokusa by oszukiwać. A poza wszystkim - posiadanie profilu, nawet jeśli nie jest to narzędzie doskonałe - po prostu w wielu przypadkach skraca nam drogę do załatwienia spraw urzędowych. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry dziś ciąg dalszy przekonywania, że warto założyć sobie profil zaufany, czyli nasz identyfikator internetowy urzędowo potwierdzające naszą tożsamość sprzedaje się w kontaktach z urzędami od chociażby do rozliczenia PIT-ów w nowym systemie np. do składania różnych dokumentów urzędowych, ale profil zaufany przywiązywali do tego, żeby zajrzeć na stronę Narodowego Funduszu Zdrowia i sprawdzić jak NFZ Rozwiń » widzi nas, czyli pacjentów, a które poprawią się wydarzyć nie za kwiatki logowanie do NFZ-u przez profil zaufany po raz pierwszy jest trochę uciążliwe trzeba wykonać sporo kliknięć przepisać kilka kodów wysłanych na komórkę, ale na szczęście robimy to tylko ten 1 raz, a potem już mamy dostęp do informacji na nasz temat możemy np. sprawdzić w systemie eWUŚ czy na pewno mamy do korzystania z Państwowej opieki zdrowotnej, czyli 13 pracodawca na pewno opłata za nas składki na ubezpieczenie, ale dzięki profilowi możemy także wystąpić o dostęp do naszych danych w zintegrowanym informatorze pacjenta i to właśnie w tym miejscu niektórzy dowiadują się o sobie rzeczy, które nigdy nie miały miejsca, które widzimy bowiem za jakie świadczenia wykonane na naszą rzecz NFZ wypłaca lekarzom pieniądze, jakie recepty wystawione na nasze nazwisko to taki spis praktycznie wszystkich naszych wizyt u lekarza NFZ-u zdarzały się jednak takie przypadki to wcale nie jednostkowe, że ktoś wyczytał tutaj n p . że był w szpitalu miał wykonaną protezę albo jakąś operację, a tymczasem coś takiego nigdy nie miało miejsca lekarze oszukiwali w ten sposób NFZ, czyli de facto nas pacjentów, żeby dostawać większe pieniądze od funduszu, gdy praktyka wyszła na ja w takie sprawy niejednokrotnie kończyły się później w sądach chciwość choćby po to, żeby mieć taką kontrolę nad danymi na nasz temat, żeby móc wyłapywać ewentualne nieprawidłowości warto założyć sobie profil zaufany im większa presja społeczeństwa wynikająca z wiedzy, którą mogą wziąć obywatele w tym mniejsza pokusa, żeby oszukiwać poza wszystkim posiadanie profilu, nawet jeżeli to nie jest narzędzie doskonałe po prostu w wielu przypadkach skraca nam drogę do załatwiania wielu urzędowych Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz radio TOK+Muzyka bez reklam - teraz 40% taniej w zimowej promocji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA