REKLAMA

Płatności do 100 zł bez PINu? Jednak raczej nie w tym roku

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-02-28 11:00
Czas trwania:
02:04 min.
Udostępnij:

Niedawno informowaliśmy o tym, że i Visa i Mastercard mają już zgodę od Narodowego Banku Polskiego, by podnieść limit płatności bezstykowych bez konieczności wpisywania PINu z obecnych 50ciu, do stu złotych. Firmy mówiły wtedy, że chciałyby, aby wyższy limit był dostępny jeszcze w tym roku. Rozwiń »

Już jednak wiadomo, że wdrożenie nowych, wyższych limitów opóźni się. Ostateczne wdrożenie zależy bowiem nie od wystawców kart, tylko od banków, które obsługują transakcję. I w tym właśnie sęk.

Bo jak podaje portal cashless.pl, bankowcy najpierw chcą wdrożyć do końca wszystkie rozwiązania, które wymusza dyrektywa PDSII. Dotyczy ona m.in. płatności, i wprowadza liczne ułatwienia dla klientów, ale też pewnie obostrzenia, by klient mógł się czuć bezpiecznie. Rozwiązania muszą być wdrożone do końca września. Przygotowywanie więc dwóch zmian jednocześnie byłoby trudne, ale też mogłoby wywołać pewne kłopoty, szczególnie dla klientów.

Zwłaszcza, że jednym z obostrzeń dyrektywy PSDII jest właśnie autoryzowanie płatności. Nowy wymóg to wymaganie autoryzowania PINem, gdy łączna wartość wykonywanych w tym samym dniu płatności przekroczy dopuszczony limit. Ten będzie pewnie ustalony na 200 zł. Można więc wyobrazić sobie sytuację, w której - przy podniesionym do 100 zł limicie płatności bezstykowych bez PINu, ale jednocześnie odgórnym, bo wymuszonym przez dyrektywę unijną 200złotowym limicie na transakcje niewymagających potwierdzenia - klient, który np. wybrał się na większe zakupy będzie zdziwiony, że przy trzeciej transakcji za stówę, musi jednak wpisać swój PIN.

Stąd banki chcą najpierw doprze rozpropagować informacje o nowych zasadach wynikających z dyrektywy, a dopiero później udostępnić kolejne możliwości. I trudno podważać zasadność tej kolejności działań. Wyższy limit na szybkie płatności kartą wejdzie więc w życie najwcześniej na początku przyszłego roku. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry niedawno informowaliśmy o tym, że wiza i MasterCard mają już zgodę od Narodowego Banku Polskiego, żeby podnieść limit płatności bezstykowych bez konieczności wpisywania PIN -u teraz ten limit 150 zł zgoda na wyższy limit to 100 zł firmy mówił wtedy, że chciałyby, żeby ten wyższy limit był dostępny jeszcze w tym roku już teraz rynek wiadomo, że wdrożenie nowych wyższych limitów jednak się opóźni Rozwiń » ostateczne wdrożenie zależy bowiem nie od wystawców kart tylko od banków, które obsługują transakcje i w tym właśnie Sęk w jak podaje portal kafle z PL bankowcy najpierw chcą wdrożyć do końca wszystkie rozwiązania, które wymusza na nich dyrektywa PSD 2 dotyczą one m. in. płatności i wprowadzaliśmy ułatwienia dla klientów, ale także pewne obostrzenia tak, żeby klient mógł czuć się na rynku bezpiecznie w rozwiązania muszą być wdrożone do końca września przygotowywanie między 2 zlote jednocześnie byłoby trudne, ale też mogłoby wywołać pewne kłopoty szczególnie dla klientów i tego właśnie banki chciały uniknąć, zwłaszcza że 1 z obostrzeń dyrektywy PSD 2 i jest właśnie autoryzowania płatności w nowy wymóg to wymuszenie autoryzowania winnym płatności, gdyby łączna wartość wykonywanych w tym samym dniu płatności przekroczy dopuszczalny limit ten będzie pewnie ustalone w okolice 200 zł można, by sobie wyobrazić taką sytuację, w której przy podniesionym do 100 zł w limicie płatności bezstykowych bez filmu, ale jednocześnie odgórnym wymuszonym przez unijną dyrektywę 2100 złotowym limicie transakcji niewymagających potwierdzenia klient, który np. wybrać się na większe zakupy będzie zdziwiony, że przy trzeciej transakcji za kolejną stówę jednak musi wpisać swój inny stąd banki najpier w chcą dobrze rozpropagować informacje o nowych zasadach wynikających z unijnej dyrektywy, a dopiero później udostępnić kolejne możliwości i trudno podważać zasadność takiej hojności działań wyższy limit na szybkie płatności kartą wejdzie, więc w życie najwcześniej na początku przyszłego Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 40% zniżką! Dobrego słuchania w 2023!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA