REKLAMA

Rusza program Mama 4+. Wypłata emerytur nie jest automatyczna - trzeba się po nią zgłosić!

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-03-01 11:00
Czas trwania:
01:36 min.
Udostępnij:

Właśnie rozpoczął się marzec. To moment, w którym w życie w chodzi m.in. waloryzacja rent i emerytur. W tym roku najniższe świadczenie to będzie 1100 zł. Rozwiń »
W tym roku jednak od marca jest także pewna nowość w emeryturach. To świadczenie mama 4 plus, czyli emeyrtury dla matek, które wychowały czwórkę lub więcej dzieci, ale nie pracowały, więc nie mają prawa do emerytury.

Świadczenie jednak nie będzie wypłacane automatycznie, oraz nie będzie przysługiwało wszystkim matkom, które wychowały wiele dzieci. Program obejmie tylko te, które nie mają żadnych dochodów zapewniających niezbędne środki do życia. Na przykład nie pobierają żadnej emerytury, bo nigdy nie pracowały, więc nie miały odprowadzanych składek - dla nich będzie 1100 złotych. Matki, które mają jakąś emeryturę czy rentę, ale jest ona niższa niż minimalna - wtedy dostaną wyrównanie do tej podstawowej kwoty.

Świadczenie będzie przyznawał ZUS lub KRUS, po wcześniejszym zweryfikowaniu sytuacji materialnej matki, która złożyła wniosek o emeryturę. Żeby się o nią starać - trzeba mieć co najmniej 60 lat. Na ostatnim etapie prac nad emeryturą uznano, że prawo do niego powinny mieć także matki zastępcze czy te, które przysposobiły dzieci np. małżonka. Świadczenie obejmie także ojców, którzy zajmowali się dużą liczbą dzieci np. po śmierci ich matki.

Podkreślę jednak raz jeszcze - świadczenie to jest świadczeniem uznaniowym, trzeba się po nie zgłosić w ZUSie lub KRUSie i pozytywnie przejść weryfikację. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry to właśnie rozpoczął się marzec to moment, w którym życie chodzi m. in. waloryzacja rent i emerytury w tym roku najniższe świadczenie będzie wynosiło 1100 zł jednak tym razem od marca wchodzi także pewna nowość w emeryturach i doświadczenie mama 4 plus, czyli emerytury dla matek, które wychowały czwórkę lub więcej dzieci, ale nie pracowały, więc nie mają żadnych praw do emerytury świadczenie jednak Rozwiń » nie będzie wypłacane automatycznie oraz nie będzie przysługiwało wszystkim matkom, które wywoływały wiele dzieci programowej nie tylko te, które nie mają żadnych dochodów zapewniających niezbędne środki do życia dla przykładu, wybierając żadnej renty ani emerytury, ponieważ nigdy nie pracowały, więc nie miała odprowadzonych składek dla nich świadczenia będzie wynosiło 1100 zł matki, które mają jakąś emeryturę czy rentę, ale jest ona w tej chwili niższa niż minimalna dostaną wyrównanie do tej podstawowej kwoty świadczenie będzie przyznawał ZUS lub KRUS po wcześniejszym zweryfikowanie sytuacji materialnej matki, która złożyła wniosek o emeryturę, żeby się nią starać trzeba mieć co najmniej 60 lat na ostatnim etapie prac nad emeryturą uznano, że prawo do niej powinny mieć także matki zastępcze czy te, które przez postawiły dzieci np. małżonka świadczenia obejmie także ojców, którzy zajmowali się dużą liczbą 200 np. po śmierci ich matki podkreśla jednak raz jeszcze doświadczenie jest świadczeniem uznaniowym trzeba się po nie zgłosili w ZUS-ie lub w KRUS-ie i pozytywnie przejść weryfikację Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Aż 60% taniej! Największa obniżka cen TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 60% zniżką!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA