REKLAMA

Kodeks walki z rakiem - poddawaj się badaniom

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2019-03-01 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:37 min.
Udostępnij:

zisiaj ostatni punkt Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Dotyczy troski o własne zdrowie i tego co nikt za nas nie zrobi. A mianowicie regularnemu poddawaniu się badaniom. Rozwiń »
Otóż niektóre rodzaje nowotworów mogą być wykryte zanim pojawią się pierwsze objawy choroby. Jeżeli wykryjemy nowotwór na tym etapie to znacznie zwiększamy swoją szanse wyleczenia.
W Unii Europejskiej państwa tworzą programy badań tzw przesiewowych, co oznacza, że korzystamy z nich w ramach publicznej służby zdrowia.

W Polsce możemy i powinniśmy się poddać się następującym badaniom przesiewowym
- raka jelita grubego, czyli kolonoskopii . Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn

Dwa następne dotyczą kobiet:

Badanie wykrywające raka piersi - mammografia
Badanie wykrywające raka szyjki macicy - cytologia
Głównym celem badania przesiewowego w kierunku raka jest ograniczenie liczby zgonów spowodowanych chorobą nowotworową. Ale badanie to, wykrywające raka w dostatecznie wczesnym stadium rozwoju umożliwia także zastosowanie mniej inwazyjnych metod jego leczenia. W przypadku raka szyjki macicy i raka jelita grubego, badanie przesiewowe może wręcz zapobiec rozwojowi choroby nowotworowej, ponieważ wykrywa tzw stany przedrakowe. Podjęte wówczas leczenie powoduje, że rak się w ogóle nie rozwinie. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie w dzień dobry i Ewa Podolska ci ostatni punkt Europejskiego kodeksu walki z rakiem dotyczy troski o własne zdrowie i tego co nikt za nas nie zrobi, a mianowicie regularnemu podawaniu się z badań Otóż niektóre rodzaje nowotworów mogą być wykryte, zanim pojawią się pierwsze objawy choroby i jeżeli wykryjemy nowotwory na tym etapie co znacznie zwiększamy swoją szansę wyleczenia z Unii Europejskiej państwa tworzą programy badań tzw. przesiewowych co Rozwiń » oznacza, że korzystamy z nich w ramach publicznej służby zdrowia w Polsce możemy i powinniśmy się poddać następującym badaniom przesiewowym raka jelita grubego, czyli kolonoskopii dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn w następny dotyczą kobiet badanie wykrywające raka piersi mammografia i badanie wykrywające raka szyjki macicy cytologia głównym celem badania przesiewowego w kierunku raka jest ograniczenie liczby zgonów spowodowanych chorobą nowotworową i ale badanie to wykrywające raka dostatecznie wczesnym stadium rozwoju umożliwia zastosowanie mniej inwazyjnych metod jego leczenie w przypadku takich nowotworów jak rak szyjki macicy rak jelita grubego badanie przesiewowe może wręcz zapobiec rozwojowi choroby nowotworowej, ponieważ wykrywa tzw. stany przedrakowe podjęte wówczas leczenie powoduje, że dla się w ogóle nie rozwinie przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed 4 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam, oraz sprawdź jak działa nowe internetowe radio TOK+Muzyka. Wybierz pakiet Standardowy i słuchaj wygodniej w aplikacji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA