REKLAMA

Elixir, który pozwala wykonać przelew między bankami

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-03-11 11:00
Czas trwania:
02:05 min.
Udostępnij:

Dlaczego numer konta jest taki długi? Co jest w nim zaszyfrowane? O czym mówią kody zapisane na kartach płataniczych? W tym tygodniu w Przewodniku Finansowym trochę wiedzy teoretycznej. Rozwiń »

Jedną z podstawowych usług bankowych jest oczywiście obsługiwanie przelewów. W Polsce przelewy złotówkowe są przekazywane między bankami w systemie Elixir. Powstał od 25 lat temu, jest prowadzony przeez Krajową Izbę Rozliczeniową, i spełnia wszystkie europejskie standardy. To taki system, który pozwala elektronicznie rozliczyć przelewy między jednym bankiem a drugim. Każdy bank w każdy dzień roboczy obsługuje trzy sesje Elixir wychodzące - czyli kiedy bank realizuje przelewy zlecone przez swoich klientów, oraz trzy sesje przychodzące - kiedy księgowane są wpłaty dokonane na konta klientów danego banku. Harmonogram tych sesji jest ustalany indywidualnie, każdy bank ma swoje godziny - łatwo to sprawdzić w internecie.

Banki starają się realizować transakcje możliwie szybko, ale czasem zdarzało się, że na przelew trzeba było czekać np. dłużej niż dobę. Teraz jednak muszą dostosować się do unijnej dyrektywy PSD2, a jedna z wytycznych mówi o tym, że przelew powinien dotrzeć do odbiorcy w ciągu jednego dnia. Jeśli zlecimy go rano - pieniądze powinny trafić do odbiorcy przed wieczorem. Jeśli popołudniu - to także, pod warunkiem, że sesja wychodząca w naszym banku jest przed ostatnią sesją przychodzącą w banku, do którego kierujemy pieniądze. Przynajmniej w teorii, bo jeśli zlecimy przelew na parę chwil przed ostatnią sesją, to bank może nie zdążyć go zatwierdzić. Pamiętajmy też, że jeśli zlecamy przelew w weekend, to trafi on do odbiorcy dopiero w poniedziałek.

Coraz więcej banków udostępnia swoim klientom także opcję przelewu natychmiastowego, czyli Express Elixir. Dzięki temu przelew z konta A na konto B trafia w ciągu zaledwie kilku chwil. Najczęściej jest to jednak usługa dodatkowo płatna, oraz nie zawsze jest obsługiwana także w weekendy. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry, dlaczego numer konta jest taki długi co jest w nim zaszyfrowane, o czym mówią kod zapisany na kartach płatniczych w tym tygodniu w przewodniku finansowym trochę wiedzy teoretycznej ognia działa nasz system bankowy jedno z podstawowych usług bankowych jest oczywiście obsługiwanie przelewów w Polsce przelew bezgotówkowy są przekazywane między bankami w systemie Elixir powstał on 25 lat temu jest prowadzony przez Rozwiń » krajową izbę rozliczeniową i spełnia wszystkie europejskie standardy to taki system, który pozwala elektronicznie rozliczyć przelewy pomiędzy 1 bankiem nawrót zimy każdy bank w każdy dzień roboczy obsługuje 3 sesje Elixir wychodzące czyli kiedy bank realizuje przelewy zlecone przez swoich klientów oraz 3 sesje przychodzące, kiedy księgowane są wpłaty dokonane na konto klientów danego banku harmonogram sesji jest ustalany indywidualnie każdy bank ma swoje godziny i oczywiście bardzo łatwo sprawdzić w internecie banki starają się realizować transakcję możliwie szybko, ale czasem zdarzało się, że na przelew trzeba było czekać dłużej niż wobec 32 teraz jednak banki muszą dostosować się do unijnej dyrektywy PSD 2 jedno z wytycznych jest to, że przele w powinien dotrzeć do odbiorcy w ciągu 1 dnia, jeżeli zlecimy go rano pieniądze powinny trafić do odbiorcy przed wieczorem, jeżeli po południu to także przed wieczorem tego samego dnia po warunkiem, że sesja wychodząca w naszym banku jest przed ostatnią sesją przychodzącą w banku, do którego kierujemy pieniądze, a tak się nie powinna wyglądać w teorii, bo jeżeli zlecimy przelew na parę chwil przed ostatnią sesją to bank może nie zdążyć go zatwierdzić pamiętajmy też, że jeżeli zlecamy przelew w weekend to trafią do odbiorcy dopiero w poniedziałek coraz więcej banków udostępnia swoim klientom także opcję przelewu natychmiastowego, czyli Express Elixir dzięki temu przele w z konta, a na konto owe trafi w ciągu zaledwie kilku chwil najczęściej jednak jest to usługa dodatkowo płatna oraz nie zawsze jest obsługiwana również w weekendy Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 40% zniżką! Dobrego słuchania w 2023!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA