REKLAMA

Dlaczego numer konta jest taki długi?

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-03-12 11:00
Czas trwania:
01:48 min.
Udostępnij:

Dlaczego numer konta jest taki długi? Ma w sumie 26 cyfr, i jeśli nie ma się dobrze opanowanych technik pamięciowych, prawie nikt nie zna tego numeru z głowy. Co więc kryje w sobie nasz numer rachunku? Rozwiń »
Po pierwsze ciekawostka - 26ciocyfrowy standard numeru rachunku w Polsce będzie miał w tym roku swoje piętnastolecie. W 2004 roku banki przestały obsługiwać numery kont, które były krótsze, czy zawierały myślniki i inne znaki. Banki dostosowały się wtedy do międzynarodowego standardu IBAN. A w nim poszczególne cyfry w konkretnych miejscach mają swoje znaczenie.

Pierwsze dwie cyfry rachunku - to suma kontrolna. Powstaje na podstawie pozostałych 24 cyfr. Jej rolą jest wykrywanie ewentualnych pomyłek w numerze rachunku, jeśli np. przepisujemy go z kartki gdy chcemy zlecić przelew.

Dalsze osiem cyfr - to numer identyfikujący bank, który obsługuje rachunek. Pierwsze trzy lub cztery cyfry z tego ciągu oznaczają bank, a kolejne - oddział i filię, oraz cyfrę kontrolną. Te numery są nadawane przez Narodowy Bank Polski.

Pozostałe cyfry, w Polsce sumie jest ich szesnaście, to już identyfikacja konkretnego klienta. Jednak standard w różnych krajach jest różny - państwa ustalały je samodzielnie, i są takie kraje, w których rachunek może zawierać nawet 36 cyfr.

Przed numerem rachunku możemy czasem zobaczyć także dwie litery - to, jak podpowiada intuicja, identyfikacja kraju, w którym obsługiwany jest rachunek. Warto pamiętać, że jeśli np. chcemy przelać pieniądze z rachunku w banku hiszpańskim na rachunek w Polsce - dodajemy na początku PL, do Niemiec - DE, do Francji - FR i tak dalej. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry, dlaczego numer konta jest taki długi w sumie ma 262 proc, jeżeli nie ma się dobrze opanowanych technik pamięciowych to prawie nikt nie poda swojego numeru konta z głowy co, więc kryje w sobie nasz numer rachunku po pierwsze, ciekawostka dwudziesto sześcio cyfrowy standard numeru rachunku w Polsce w tym roku będzie miał swoje 15 lecie 2004 roku banki przestały obsługiwać numery kont, które były albo krótsze Rozwiń » umowy zawierały silniki 3 inne znaki dostosowały się wtedy do Międzynarodowego standardu Iwony dzwonimy poszczególne cyfry w konkretnych miejscach rachunków mają swoje znaczenie pierwsze 2 cyfry rachunku to tzw. suma kontrolna powstaje na podstawie pozostałych 24 cyfr jej rolą jest wykrywanie ewentualnych pomyłek w numerze rachunku, jeżeli np. przepisujemy go z kartki, gdy chcemy zlecić przelew dalsze 8 cyfr to numer identyfikujący bank, który obsługuje dany rachunek pierwsze 3 lub 4 cyfry z tego ciągu oznaczają bank kolejne oddziały i filie ana końcu jest cyfra kontrolna te numery są nadawane przez Narodowy Bank Polski pozostałe cyfry rachunku w Polsce w sumie 216 to już identyfikacja konkretnego klienta jednak ten standard w różnych krajach jest różny państwo ustalały samodzielnie są takie kraje, w których rachunek może zawierać w sumie nawet 36 cyfrowe przed numerem rachunku możemy dać czas zobaczyć jeszcze 2 litery w to jako prowadzona milicja identyfikacja kraju, który obsługiwany jest rachunek warto pamiętać np. jeżeli chcemy przelać pieniądze z rachunku banku hiszpańskim na rachunek w Polsce dodajemy na początku PL do Niemiec DPA do Francji FR i t d Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Więcej niż na antenie! Teraz TOK FM Premium 30% taniej: podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji. Nie zwlekaj, słuchaj wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA