REKLAMA

SWIFT, czyli jak działa przelew na konto zagraniczne w innej walucie?

Data emisji:
2019-03-13 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
02:20 min.
Udostępnij:

Wczoraj mówiłam w Przewodniku o tym, dlaczego numery rachunków bankowych są takie długie i jak działa system Elixir, który obsługuje transakcje między bankami. Kiedy robimy przelew wewnątrz Polski, sytuacja jest prosta i klarowna. Ale w jaki sposób działa przelewanie pieniędzy na rachunki zagraniczne, prowadzone w obcej walucie? Rozwiń »

Żeby zrobić taki przelew, wcale nie musimy mieć otwartego konta walutowego - choć to może być opłacalne, bo będzie wiązało się z mniejszymi kosztami obsługi takiego przelewu.


Co jednak, jeśli chcemy z naszego konta polskiego przelać na konto zagraniczne pieniądze w euro? Jeśli bank odbiorcy jest w jednolitym obszarze płatniczym euro, sprawę załatwi system euroELIXIR. Działa on w 33 krajach. Koszt takiego przelewu i przewalutowania ustalany jest indywidualnie przez banki, a stawki znajdziemy w tabelach opłat i prowizji naszego banku.

Trochę gorzej jest, jeśli bank odbiorcy jest poza strefą jednolitego obszaru, np. w Chinach czy Argentynie. Pieniądze dotrą na konto odbiorcy, ale potrwa to dłużej i będzie bardziej kosztowne. Przelew zostanie wykonany w systemie SWIFT. Zlecając przelew, wpisujemy numer konta i oraz tzw. kod BIC banku, co którego mają trafić nasze pieniądze. W realizacji przelewu będzie pośredniczyć kilka banków, by w końcu pieniądze znalazły się na wskazanym przez nas koncie odbiorcy. Ale to pośrednictwo zawsze kosztuje, poza tym banki, przez które przejdzie nasz przelew, moga prowadzić rachunki w różnych walutach - czyli nasze zlecenie kilka razy może zostać przewalutowane.

Co to oznacza dla nas? Pewną pułapkę. Ponieważ nie mamy wpływu na to, kto będzie pośredniczył w naszym przelewie, nie możemy z góry przewidzieć, ile cała transakcja będzie kosztować. Za każdym razem bank pośredniczący uszczupli naszą kwotę przelewu o własną prowizję. Czyli jeśli przelewamy komuś 100 dolarów i właśnie tyle wysłaliśmy - do odbiorcy może trafić np. 92 dolary. Czas realizacji zlecenia to zazwyczaj około 3 dni roboczych, ale może to trwać nieco dłużej. Zwiń «

DOSTĘP PREMIUM

Letnie wyprzedaże w TOK FM - teraz nawet 40% zniżki na Dostęp Premium! Sprawdź promocję i słuchaj wygodniej z pakietem "Aplikacja i WWW" w super cenie!

Sprawdź teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA