REKLAMA

SWIFT, czyli jak działa przelew na konto zagraniczne w innej walucie?

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-03-13 11:00
Czas trwania:
02:20 min.
Udostępnij:

Wczoraj mówiłam w Przewodniku o tym, dlaczego numery rachunków bankowych są takie długie i jak działa system Elixir, który obsługuje transakcje między bankami. Kiedy robimy przelew wewnątrz Polski, sytuacja jest prosta i klarowna. Ale w jaki sposób działa przelewanie pieniędzy na rachunki zagraniczne, prowadzone w obcej walucie? Rozwiń »

Żeby zrobić taki przelew, wcale nie musimy mieć otwartego konta walutowego - choć to może być opłacalne, bo będzie wiązało się z mniejszymi kosztami obsługi takiego przelewu.


Co jednak, jeśli chcemy z naszego konta polskiego przelać na konto zagraniczne pieniądze w euro? Jeśli bank odbiorcy jest w jednolitym obszarze płatniczym euro, sprawę załatwi system euroELIXIR. Działa on w 33 krajach. Koszt takiego przelewu i przewalutowania ustalany jest indywidualnie przez banki, a stawki znajdziemy w tabelach opłat i prowizji naszego banku.

Trochę gorzej jest, jeśli bank odbiorcy jest poza strefą jednolitego obszaru, np. w Chinach czy Argentynie. Pieniądze dotrą na konto odbiorcy, ale potrwa to dłużej i będzie bardziej kosztowne. Przelew zostanie wykonany w systemie SWIFT. Zlecając przelew, wpisujemy numer konta i oraz tzw. kod BIC banku, co którego mają trafić nasze pieniądze. W realizacji przelewu będzie pośredniczyć kilka banków, by w końcu pieniądze znalazły się na wskazanym przez nas koncie odbiorcy. Ale to pośrednictwo zawsze kosztuje, poza tym banki, przez które przejdzie nasz przelew, moga prowadzić rachunki w różnych walutach - czyli nasze zlecenie kilka razy może zostać przewalutowane.

Co to oznacza dla nas? Pewną pułapkę. Ponieważ nie mamy wpływu na to, kto będzie pośredniczył w naszym przelewie, nie możemy z góry przewidzieć, ile cała transakcja będzie kosztować. Za każdym razem bank pośredniczący uszczupli naszą kwotę przelewu o własną prowizję. Czyli jeśli przelewamy komuś 100 dolarów i właśnie tyle wysłaliśmy - do odbiorcy może trafić np. 92 dolary. Czas realizacji zlecenia to zazwyczaj około 3 dni roboczych, ale może to trwać nieco dłużej. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry wczoraj mówiłam w przewodniku o tym dlaczego numery rachunków bankowych są takie długie, a wcześniej jak działa system Elixir, który obsługuje transakcje między bankami a kiedy robiłem przelew wewnątrz Polski sytuacja jest prosta i klarowna ale w jaki sposób działa przelewanie pieniędzy na rachunki zagraniczne prowadzone dodatkowo jeszcze w obcej walucie, żeby zrobić taki przele w wcale nie musimy mieć Rozwiń » otwartego konta Walutowego, chociaż może być opłacalne, bo będzie wiązało się z mniejszymi kosztami obsługi takiego przelewu co jednak, jeżeli chcemy z naszego konta polskiego przelać na konto zagraniczne pieniądze w euro, jeżeli bank odbiorcy jest jednolitym obszarze płatniczym euro sprawę załatwi system euro Elixir działa on w 33 krajach i koszt takiego przelewu przewalutowania ustalany jest indywidualnie przez banki, a stawki znajdziemy w tabelach opłat i prowizji od naszego banku trochę gorzej jest, jeżeli bank odbiorcy jest poza wspomnianą strefą jednolitego obszaru, czyli np. w Chinach czy w Argentynie i pieniądze dotrą na konto odbiorcy, ale potrwa to po pierwsze, dłużej, a po drugie, będzie bardziej kosztowne nasze zlecenie zostanie wykonany w systemie swift, zlecając przele w wpisujemy numer konta oraz tzw. kod Blik w banku, do którego trafić mają nasze pieniądze w realizacji przelewu będzie pośredniczyć w kilka banków, by w końcu pieniądze znalazły się na wskazany przez nas skończą odbiorcy, ale to pośrednictwo zawsze trochę kosztuje, a poza tym banki, przez które przejdzie nasz przelew mogą prowadzić rachunki w różnych walutach, czyli nasze zlecenie kilka razy może zostać przewalutowane co to dla nas oznacza pewną pułapkę, ponieważ nie mamy wpływu na to kto będzie pośredniczył w naszym przele w w systemie swift to nie możemy z góry przewidzieć ile cała transakcja będzie nas kosztować za każdym razem bank pośredniczący uszczupli naszą kwotę przelewu o własną prowizję czyli, jeżeli przelewamy komuś 100 USD właśnie tyle wysłaliśmy do kiedy wszyscy pośrednicy pobiera swoje prowizje do odbiorcy może zrobić np. 95 USD warto, więc wziąć pod uwagę i robić takie przelewy z pewną zakładką finansową i czas realizacji zlecenia w systemie swift to zazwyczaj około 3 dni roboczych, ale może potrwać nieco dłużej Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Wszystkie audycje, kiedy chcesz! Teraz TOK FM Premium 30% taniej: podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji. Nie zwlekaj, słuchaj wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA