REKLAMA

Kody weryfikacyjne na kartach płatniczych

Data emisji:
2019-03-14 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
01:45 min.
Udostępnij:

Wpisujemy je mechanicznie - i nawet się nad nimi nie zastanawiamy. I słusznie, bo po co zaprzątać sobie głowę kodami weryfikacyjnymi zapisanymi na naszych kartach płatniczych. Dziś jednak powiem o nich dosłownie kilka zdań. Rozwiń »

Kody weryfikacyjne - jak sama nazwa wskazuje - służą do tego, by sprzedawca mógł nas zidentyfikować. Kody mają różne nazwy i różne skróty - ale ich funkcja jest zawsze taka sama: ma służyć eliminowaniu podejrzanych transakcji. Każda karta płatnicza, poza własnym numerem, ma także unikalny kod weryfikacyjny, który nie jest wydrukowany na żadnych bankowych dokumentach, nie drukuje się go na potwierdzeniach płatności - widzi go tylko ta osoba, która trzyma kartę w ręku. Dopóki więc ktoś nie ukradnie nam naszej karty i nie będzie próbował się nią posłużyć - szansa, że pozna nasz kod weryfikacyjny jest znikoma.

To, którym kodem posługujemy się, zależy tylko i wyłącznie od tego, jaki operator wystawił nam kartę. Visa - to kod CVV, trzycyfrowy, na odwrocie karty. Znajdziemy go w polu przeznaczonym na nasz podpis (przypominam przy okazji - podpiszcie własne plastiki, karta bez podpisu jest nieważna i sprzedawca ma prawo odmówić przyjęcia zapłaty). Kod weryfikacyjny u MasterCarda - trzycyfrowy kod CVC - umieszczony jest w tym samym miejscu, czyli z tyłu w polu na podpis. Nieco inaczej jest za to w American Express - tu mówimy o kodzie CID, który ma cztery cyfry, i jest umieszczony z przodu karty płatniczej, po prawej stronie nad numerem karty. Ale skrótami nie musimy zaprzątać naszej pamięci - kiedy robimy zakupy przez internet, zawsze najpierw wskazujemy operatora naszej karty - i system domyślnie podpowiada nam, który numer weryfikacyjny mamy przepisać. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

POPULARNE

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!