REKLAMA

WIBOR do lamusa. Co to znaczy?

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-03-15 11:00
Czas trwania:
01:47 min.
Udostępnij:

Kto ma kredyt hipoteczny, doskonale zna, albo przynajmniej spotkał się, z pojęciem WIBOR. To taka specyficzna stopa procentowa, która ustala, po jakiej cenie banki pożyczają pieniądze sobie nawzajem, i od tej stawki zależy m.in. oprocentowanie naszych kredytów mieszkaniowych. To jeden z najważniejszych punktów odniesienia na rynku finansowym. Przynajmniej tak było do tej pory. Rozwiń »

Ale WIBOR - na początku przyszłego roku powinien już przejść do historii! To efekt unijnego rozporządzenia. Ze względu na nie taki dawny kryzys bankowy, i obniżenie wzajemnego zaufania banków, ale także przez manipulacje, do których dochodziło w Wielkiej Brytanii w związku ze stopą LIBOR - czyli brytyjskim odpowiednikiem naszego WIBORU. Dlatego Unia nakazała przygotowanie nowych, lepszych wskaźników, bardziej powiązanych z rzeczywistymi transakcjami na rynkach finansowych, które staną nowymi punktami odniesienia dla oprocentowania kredytów.

Polska musi więc wywiązać się z tego zobowiązania. Opracowuje je GPW Benchmark, czyli jedna ze spółek wchodząca w skład grupy kapitałowej warszawskiej giełdy. Ale tempo prac nad zmianami oraz pojawiające się pomysły jak dotąd budzą zastrzeżenia, a zgłaszają je najpoważniejsze instytucje nadzorcze, choćby Narodowy Bank Polski, który zresztą sam także przedstawił już swoje pomysły na rozwiązanie kwestii nowego WIBORU.
Niby do końca roku jest jeszcze trochę czasu, trzeba więc liczyć na to, że instytucje zdołają się porozumieć i ustalić nowe zasady i nowe punkty odniesienia. Za ewentualny chaos w tym zakresie, w ostateczności zapłacą bowiem zwykli klienci, uwiązani do swoich wieloletnich kredytów mieszkaniowych. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry, kto ma kredyt hipoteczny doskonale zna albo przynajmniej spotkał się ze skrótem WIBOR to taka specyficzna stopa procentowa, która pokazuje po jakiej cenie banki pożyczają pieniądze sobie nawzajem i od tej stawki zależy m. in. opracowywanie naszych kredytów mieszkaniowych WIBOR to właściwie 1 z najważniejszych punktów odniesienia na rynku finansowym, a przynajmniej tak było do tej pory bowiem WIBOR na początku Rozwiń » przyszłego roku powinien już przejście do historii to efekt unijnego rozporządzenia ze względu na nie tak dawno kryzys bankowy i obniżenie wzajemnego zaufania banków do siebie nawzajem, ale także przez manipulacje, do których dochodziło w wielkiej Brytanii w związku ze stopą LIBOR, czyli w brytyjskim odpowiednikiem naszego WIBOR -u Unia nakazała przygotowanie nowych lepszych wskaźników bardziej powiązane z rzeczywistymi transakcjami na rynkach finansowych, które staną się nowymi punktami odniesienia dla oprocentowania kredytów Polska tak jak wszystkie inne kraje muszą, więc wywiązać z tego zobowiązania nowe punkty odniesienia opracowuje GPW benchmark, czyli 1 ze spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej warszawskiej giełdy, ale tempo prac nad zmianami oraz pojawiające się pomysły jak dotąd budzą zastrzeżenia zgłaszają je najpoważniejsze instytucje nadzorcze jak choćby Narodowy Bank Polski, który zresztą sam także przedstawił swoje pomysły na rozwiązanie kwestii nowego WIBOR-u nie był do końca roku jest jeszcze trochę czasu trzeba, więc liczyć na to, że instytucje zdołają się porozumieć i ustalić nowe zasady i nowe punkty odniesienia dla oprocentowania kredytów za ewentualny chaos w tym zakresie w ostateczności bowiem zapłacą jak zwykle klienci u wiązani do swoich wieloletnich kredytów mieszkaniowych Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Skorzystaj z 40% rabatu w jesiennej promocji. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA