REKLAMA

WIBOR do lamusa. Co to znaczy?

Data emisji:
2019-03-15 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
01:47 min.
Udostępnij:

Kto ma kredyt hipoteczny, doskonale zna, albo przynajmniej spotkał się, z pojęciem WIBOR. To taka specyficzna stopa procentowa, która ustala, po jakiej cenie banki pożyczają pieniądze sobie nawzajem, i od tej stawki zależy m.in. oprocentowanie naszych kredytów mieszkaniowych. To jeden z najważniejszych punktów odniesienia na rynku finansowym. Przynajmniej tak było do tej pory. Rozwiń »

Ale WIBOR - na początku przyszłego roku powinien już przejść do historii! To efekt unijnego rozporządzenia. Ze względu na nie taki dawny kryzys bankowy, i obniżenie wzajemnego zaufania banków, ale także przez manipulacje, do których dochodziło w Wielkiej Brytanii w związku ze stopą LIBOR - czyli brytyjskim odpowiednikiem naszego WIBORU. Dlatego Unia nakazała przygotowanie nowych, lepszych wskaźników, bardziej powiązanych z rzeczywistymi transakcjami na rynkach finansowych, które staną nowymi punktami odniesienia dla oprocentowania kredytów.

Polska musi więc wywiązać się z tego zobowiązania. Opracowuje je GPW Benchmark, czyli jedna ze spółek wchodząca w skład grupy kapitałowej warszawskiej giełdy. Ale tempo prac nad zmianami oraz pojawiające się pomysły jak dotąd budzą zastrzeżenia, a zgłaszają je najpoważniejsze instytucje nadzorcze, choćby Narodowy Bank Polski, który zresztą sam także przedstawił już swoje pomysły na rozwiązanie kwestii nowego WIBORU.
Niby do końca roku jest jeszcze trochę czasu, trzeba więc liczyć na to, że instytucje zdołają się porozumieć i ustalić nowe zasady i nowe punkty odniesienia. Za ewentualny chaos w tym zakresie, w ostateczności zapłacą bowiem zwykli klienci, uwiązani do swoich wieloletnich kredytów mieszkaniowych. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

POPULARNE

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!