REKLAMA

Scoring bankowy, czyli tajemnica

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-03-26 10:50
Czas trwania:
01:29 min.
Udostępnij:

Idziesz do banku po pożyczkę - i okazuje się, że ten bank kredytu ci nie da. Idziesz więc do innego banku - i tam problemu nie widzą. Skąd ta różna ocena tego samego klienta? Rozwiń »

Z analizy statystycznej. Banki zanim pożyczą nam pieniądze - najpierw nas weryfikują. Sprawdzają np. to, jak spłacaliśmy wcześniejsze kredyty - stąd, jeśli staramy się o większą pożyczkę, dobrze mieć jakąś historię kredytową - nawet sprzęt wzięty na raty, które spłaciliśmy. Taka informacja będzie dla banku ciekawsza i ważniejsza, niż informacja o tym, że dotąd nigdy nie braliśmy na nic żadnych pożyczek. Bank weryfikuje też nasze zarobki. I jest jeszcze trzecia rzecz - czyli tak zwany scoring bankowy. To ocena przygotowana według wzorów, które banki opracowują samodzielnie, każdy dla siebie.

I tak naprawdę przez to, że banki same ustalają kryteria, według których badają naszą wiarygodność, klient nie do końca wie, co będzie brane pod uwagę w jego ocenie. Może to być stan cywilny, pozycja zawodowa, płeć, a nawet to, w jaki sposób robimy zakupy i na co wydajemy pieniądze. Z punktu widzenia klienta, scoring jest więc tajemniczy. Klient nie dowie się, dlaczego jego wniosek o kredyt został odrzucony. Dowie się jedynie o samym fakcie: w tym banku pieniędzy nie dostaniemy.

Ta tajemniczość, w świetle przepisów RODO, nie podoba się m.in. Fundacji Panoptykon, która rozpoczęła już debatę z bankami na ten temat. Fundacja chciałaby, żeby banki były zobowiązane dawać odpowiednią informację zwrotną klientowi, którego odrzuciły. Rozmowy o większej jawności w scoringach bankowych są jednak na razie w fazie początkowej. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry i jedziesz do banku po pożyczkę i okazuje się, że ten bank kredyt czy nie da idziesz raz do innego banku i tam problemu nie widzą w szkolnych różna ocena tego samego klienta właściwie wprost z analizy statystycznej i bank, zanim pożyczy nam pieniądze najpier w nas zweryfikuje sprawdzi n p . to jak spotkaliśmy wcześniejsze kredyty zweryfikuje także nasze zarobki w mojej jest jeszcze trzecia rzecz czy tzw. z Rozwiń » kolejnych bankowy to ocena przygotowana wg wzorów, które każdy bank opracowuje samodzielnie każdy dla samego siebie i tak naprawdę przez to, że banki same ustalają te kryteria, wg których podają naszą wiarygodność klientów do końca wie co będzie brane pod uwagę w jego ocenie może to być stan cywilny może być to pozycja zawodowa płeć, a nawet to w jaki sposób robimy zakupy i na co wydajemy nasze pieniądze z punktu widzenia klienta z Coleen bankowy jest, więc dość tajemniczy klient nie dowie się, dlaczego jego wniosek o kredyt został odrzucony dowie się jedynie samym fakcie, że w tym banku pieniędzy nie dostanie ta tajemniczość, zwłaszcza w świetle przepisów RODO nie podoba się m. in. fundacji Panoptykon, która rozpoczęła już debata z bankami na ten temat Fundacja chciałaby, żeby banki były zobowiązane dała się odpowiednią informację zwrotną klientowi, którego odwróciły rozmowy o większej jawności z Colinem bankowych są na razie jednak bardzo początkowej fazie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Skorzystaj z 40% rabatu w jesiennej promocji. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA