REKLAMA

Jak budować swoją pozytywną historię w BIK?

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-03-28 11:00
Czas trwania:
02:17 min.
Udostępnij:

W poprzednich odcinkach przewodnika wyjaśniałam, czym jest BIK, po co istnieje i jakie dane o nas jako kredytobiorcach się tam znajdują. Wspomniałam też, że naszej historii z BIKu nie da się wymazać, bo nie jest to baza uznaniowa, tylko baza zawierające fakty z naszej kredytowej aktywności. Mamy za to wpływ na to, jak ta nasza historia wygląda. A dobra historia w BIK ułatwi nam zdobycie większego kredytu gdy będziemy w potrzebie, czy lepszego ubezpieczenia. Rozwiń »


Pamiętajmy, że za każdym razem, gdy bierzemy pożyczkę, otwieramy kartę kredytową, bierzemy sprzęt na raty - informacja o tym automatycznie trafia do BIKu i wisi w systemie przez kolejne 5 lat. Widać w nim także, czy spłacamy raty na czas, czy mamy zadłużenie na karcie kredytowej, czy np. nadpłacamy nasz kredyt, czy może mamy zaległości. Wszystkie te informacje składają się na scoring, czyli punktową ocenę naszej wiarygodności.

I teraz co ciekawe: z perspektywy nas jako potencjalnych przyszłych kredytobiorców, lepiej jest mieć w BIKu historię, niż być całkowicie czystą kartką. Dlatego, jeśli mamy w perspektywie potrzebę większego kredytu - lepiej będzie, jeśli weźmiemy coś w sklepie na raty i spokojnie będziemy je sobie regulować. Regularne spłaty budują nasz pozytywny wizerunek.


A co, jeśli nasza kredytowa historia nie wygląda najlepiej? No cóż - nie ma możliwości usunięcia z systemu informacji o tym, że spóźnialiśmy się ze spłacaniem należności. Jeśli więc chcemy poprawić wiarygodność w BIK - musimy najpierw uregulować długi. I choć w internecie można znaleźć porady, by po spłaceniu należności wycofać z banku zgodę o przetwarzaniu danych w BIK - to to nic nie da. Dane w bazie zostaną, bo tak skonstruowane jest prawo.

W sieci można też natknąć się na ogłoszenia firm, które - za odpowiednią opłatą - obiecują pomoc w wymazaniu danych z BIK. Nie korzystajcie z takich ofert. Firmy jedynie przejrzą naszą kredytową historię, a potem zaproponują ugodę z bankiem i restrukturyzację kredytów. Tymczasem by zawrzeć takie porozumienie z bankiem, nie potrzebujemy płatnego pośrednika. Wniosek możemy złożyć sami, lub skorzystać z pomocy np. rzecznika finansowego. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry, a w poprzednich odcinkach przewodnika wyjaśnia Tomczyk jest liga po co istnieje jakieś dawne ona z jego kredytobiorca chce tam znajdują wspomniała też, że naszej historii w pliku nie da się wymazać, bo nie jest to baza uznaniowa tylko baza zawierająca fakty z naszej wyjątkowej aktywności to na co mamy wpły w to to jak to nasza historia plików wyglądała, a dobra historia może ułatwić nam zdobycie większego Rozwiń » kredytu, gdy będziemy w potrzebie czy np. lepszych warunków ubezpieczenia pamiętajmy, że za każdym razem, kiedy bierze pożyczkę otwieramy kartę kredytową bierzemy sprzęt na raty i t d. informacja o tym, automatycznie trafi do wieku jest w tym systemie przez kolejne 5 lat widać w nim także czy spłacamy raty na czas trzymamy zadłużenie na karcie kredytowej czy np. na wpłacamy nasz kredyt czy może mamy jakiekolwiek zaległości wszystkie te informacje składają się na skok Holding, czyli punktową ocenę naszej wiarygodności i teraz co ciekawe z perspektywy nas jako potencjalnych przyszłych kredytobiorców lepiej jest Miedź opublikuje jakąś historię niż być całkowicie czystą kartką dlatego, jeżeli w perspektywie będziemy mieli potrzebę większego kredytu lepiej będzie, jeżeli dzisiaj weźmiemy sobie w sklepie na raty jakiś nowy sprzęt i spokojnie będziemy teraz regulować regularne spłaty budują bowiem nasz pozytywny wizerunek, a co, jeżeli nasza kresowa historia nie wygląda najlepiej no cóż nie ma możliwości usunięcia systemu informacji o tym, że np. spóźniliśmy się ze spotkania należności jeżeli, więc chcemy poprawić wiarygodność civic najpierw musimy uregulować nasze długi i chociaż w internecie można znaleźć porady, by po spłaceniu należności wycofać z banku zgodę przetwarzanie danych BIK dotąd nic nie da dane w bazie zostaną, bo tak skonstruowane jest prawo w sieci można także natknąć się na ogłoszenia firm, które za odpowiednią opłatą obiecują pomoc wymagania naszych danych z nich korzystać z takich ofert, bo firmy jedynie przez waszą wywołał historie, a potem zaproponują ugodę z bankiem i restrukturyzację kredytów tymczasem, żeby zawrzeć takie porozumienie z bankiem wcale nie potrzebujemy własnego pośrednika wniosek o to możemy złożyć sami lub ewentualnie skorzystać z pomocy n p . rzecznika finansowego Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam, oraz sprawdź jak działa nowe internetowe radio TOK+Muzyka. Wybierz pakiet Standardowy i słuchaj wygodniej w aplikacji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA