REKLAMA

Zanim zaczniesz oszczędzać, dokładnie przyjrzyj się swoim wydatkom

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-04-08 11:00
Czas trwania:
01:52 min.
Udostępnij:

Każdy moment jest dobry, żeby zacząć oszczędzać pieniądze. Wielu z nas zresztą ma tego świadomość, choć czasem mamy wrażenie, że nasz domowy budżet jest tak napięty, że nie ma już przestrzeni do odkładania pieniędzy. Warto jednak poświęcić parę chwil, przyjrzeć się dokładnie naszym finansom oraz temu, w jaki sposób wydajemy pieniądze. Taka analiza niejednokrotnie pozwala uświadomić sobie, że jednak pewną przestrzeń do oszędzania. W tym tygodniu opowiem o kilku trikach, które nam w tym pomogą. Rozwiń »


Pierwszym krokiem powinno być właśnie dokładne przyjrzenie naszym wydatkom. W niektórych bankach od razu widzimy, jaką część budżetu pochłonęły jakie kategorie zakupów. Jeśli nasz takiej opcji nie ma - to na rynku są różne aplikacje, które pomoga nam kontrolować nasz domowy budżet. A zresztą wystarczy tabelka w exelu czy po prostu kartka i długopis. Najpierw zapisujemy, ile pieniędzy wpłynęło na nasze konto w danym miesiącu. A potem skrupulatnie notujemy każdy wydatek, zaczynając od spłaty rat kredytowych, przez opłaty za media, kieszonkowe dla dzieci, a na zakupach kończąc.


A właściwie to zakupy powinny skupić naszą największą uwagę. Warto zabierać ze sobą paragony, żeby móc potem policzyć, jakie kwoty przeznaczyliśmy na różne produkty: ile na ubrania, ile na żywność, ile na słodycze (zapisujemy każdy kupiony batonik!), a ile na jedzenie na mieście czy rozrywkę. Kiedy poznamy dokładne kwoty z całego miesiąca, może się okazać, że na coś wydajemy znacznie więcej, niż byśmy chcieli. I naprawdę, warto to skrupulatnie zapisać, a nie oceniać na oko, bo to co nam się wydaje, w rzeczywistości może na nas zrobić nieoczekiwane wrażenie. A może odkryjemy, że bez czegoś spokojnie moglibyśmy się obejść?

Takie analizowanie swoich wydatków to dopiero przygrywka do oszczędzania. Więcej - jutro. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry każdy moment jest dobry, żeby zacząć oszczędzać pieniądze i wielu z nas zresztą tego świadomość, chociaż czasem mamy wrażenie, że nasz domowy budżet jest tak napięty, że nie ma już w przestrzeni do odkładania pieniędzy warto jednak poświęcić parę chwil i przyjrzeć się dokładnie naszym finansom oraz temu w jaki sposób wydajemy pieniądze taka analiza niejednokrotnie pozwala sobie uświadomić, że Rozwiń » jednak pewną przestrzeń do oszczędzania mamy w tym tygodniu powiem, więc kilku plikach, które nam w tym mogą pomóc pierwszym krokiem powinno być właśnie dokładne przyjrzenie się naszym wydatkom w niektórych bankach od razu widzimy, jaką część budżetu pochłonęły, jakie kategorie zakupów jeśli jednak nazwa takiej opcji nie ma to na rynku są różne aplikacje, które pomogą nam kontrolować nasz domowy budżet, a zresztą tak naprawdę wystarczy do tego PBK w excelu czy kartka długopis najpierw zapisujemy ile pieniędzy wpłynęło na nasze konto w danym miesiącu, a potem skrupulatnie notujemy każdy wydatek, zaczynając od np. spłaty rat kredytowych przez opłaty za media kieszonkowe dla dzieci, a na zakupach kończąc, a właściwie to zakupy powinny skupić naszą największą uwagę warto ze sklepu zabierać paragony, żeby móc potem policzyć, jakie kwoty przeznaczyliśmy na różne kategorie produktów ile na ubrania i ceny żywności ile na słodycze zapisujemy każdy kupiony wartownik Ilona jest nam jeszcze czy na rozrywkę, kiedy poznamy dokładne kwoty z całego miesiąca może się okazać, że na co wydajemy znacznie więcej niż byśmy tego chcieli naprawdę warto skrupulatnie zapisywać ani oceniać na około, bo to co nam się wydaje w rzeczywistości można to zrobić nieoczekiwane wrażenie, a może odkryjemy, że bez czegoś spokojnie moglibyśmy się obejść takie porządne przeanalizowanie swoich wydatków to właściwe dopiero przygrywka do oszczędzania więcej o tym, jutro Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej! Dostęp do nagradzanych podcastów, wszystkich audycji z anteny oraz Radio TOK FM bez reklam w świątecznej zniżce.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA