REKLAMA

Jak zarządzić domowym budżetem, by wyłuskać oszczędności?

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-04-09 11:00
Czas trwania:
01:49 min.
Udostępnij:

W tym tygodniu zachęcam do tego, by wyrobić w sobie nawyk oszczędzania pieniędzy. Wczoraj podpowiadałam, żeby najpierw przeanalizować to, jak wydajemy pieniądze. Dziś - o prostych sposobach, jak w domowym budżecie wyłuskać oszczędności. Rozwiń »

Kluczowa sprawa to ustalenie zasad, których będziemy się później trzymać z żelazną konsekwencją.

Świetnie sprawdza się planowanie wydatków z góry na cały miesiąc. Jeśli masz zapłacić rachunki - to zrób to od razu po wypłacie. Potem zastanów się, czy w danym miesiącu nie czeka cię jakiś większy wydatek. Jeśli tak - to określ kwotę, którą chcesz na to przeznaczyć. Odlicz to wszystko od kwoty, którą dostałeś na konto. Pamiętaj, żeby w odejmowaniu >pewnych wydatków uwzględnić też np. ratę kredytu. Potem pomyśl, ile chcesz oszczędzić - 50, sto, dwieście złotych? Te pieniądze najlepiej od razu schowaj - przelej na inne konto, żeby nie kusiły.

Teraz znasz już dokładnie, ile pieniędzy w danym miesiącu pozostało ci do dyspozycji na inne sprawy - codzienne zakupy, rozrywkę czy spontaniczne decyzje. Tę kwotę warto podzielić przez liczbę dni w miesiącu - w ten sposób zobaczysz swój dzienny limit na wydatki. Wydasz jednego dnia więcej? To w kolejnym postaraj się oszczędzić. Wydasz mniej? To świetnie, zrobisz sobie pewną rezerwę. I naprawdę jeśli chcesz mieć pełną kontrolę - najlepiej wszystko notować, choćby w telefonie, a nie oceniać na oko.

Jeśli dostaniesz dodatkowe pieniądze - to oczywiście pozwól sobie na odrobinę szaleństwa - ale > nie przepuść całej nadwyżki. Najlepiej od razu ją podziel - i część schowaj na innym koncie, by nie kusiła. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry w tym tygodniu zachęcam do tego, żeby wyrobić w sobie nawyk oszczędzania pieniędzy wczoraj podpowiadała, żeby najpierw przeanalizować to w jaki sposób je wydajemy, a dziś o prostych metodach jak w domowym budżecie wyłuskać zdrowe oszczędności kluczowa sprawa to tak naprawdę ustalenie zasad, których potem będziemy trzymać się z żelazną konsekwencją świetnie sprawdza się planowanie wydatków z góry na Rozwiń » cały miesiąc, jeżeli masz zapłacić jakieś rachunki to zrób to najlepiej od razu po wypłacie potem zastanowi się czy w danym miesiącu nie czekać np. jakiś większy wydatek, jeżeli tak to określił kwotę, którą chcesz na to przeznaczyć potem odbić to wszystko kwoty, którą dostałeś na konto i pamiętaj, żeby w obejmowaniu pewnych wydatków uwzględnić np. także ratę kredytu potem pomyśli ile tego miesiąca chciałby zaoszczędzić 100200 zł może 50 i te pieniądze najlepiej też od razu schować przelać na inne konto, żeby nas nie kusiły teraz już po uwzględnieniu wszystkich pewnych wydatków wiesz dokładnie ile pieniędzy w danym miesiącu pozostałości do dyspozycji na wszystkie inne sprawy, czyli codzienne zakupy rozrywkę czy spontaniczne decyzje Blackwater warto podzielić przez liczbę dni w danym miesiącu i w ten sposób zobaczysz swój dzienny limit na wydatki wydać 1 dnia więcej do porządku w kolejnym postara się oszczędzić wydasz mniej, bo świetnie zrobił sobie pewną rezerwę i naprawy, jeżeli chcesz mieć pełną kontrolę w najlepiej wszystko notować chociażby w telefonie, a nie oceniać wydatki na około, a jeżeli zostanie na koncie jakieś nieoczekiwane dodatkowe pieniądze oczywiście można sobie pozwolić jakoś odrobinę szaleństwa, ale najlepiej nie przepuszczać całej tej nadwyżki na tyle, by ją podzielić i część pieniędzy schować na innym koncie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium - Radio TOK FM bez reklam: czyli TOK + Muzyka, podcasty z audycji Radia TOK FM oraz podcastowe produkcje oryginalne TOK FM. Tylko teraz w cenie 15 zł za miesiąc. Na zawsze!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA