REKLAMA

Nie trać kasy na zachcianki, czyli pomysły na oszczędzanie dla ascetyków

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-04-10 11:00
Czas trwania:
01:57 min.
Udostępnij:

Ja dzisiaj dalej swoje - o tym, jak zmobilizować się do oszczędzania. Wczoraj mówiłam o prostych metodach na kontrolowanie wydatków. Dziś coś dla osób o trochę mocniejszych nerwach. Rozwiń »

To oczywiście żart, ale faktem jest, że metody, o których chcę dziś powiedzieć są nico ekstrawaganckie. Pierwsza sprawa: to kupuj tylko to, na co naprawdę cię stać i co naprawdę jest ci potrzebne. Czyli: jeśli nawet wiesz, że w przyszłym miesiącu wpadnie ci premia czy wypłata za dodatkowy projekt, to nie wydawaj tych pieniędzy już teraz. Poczekaj, aż rzeczywiście będziesz miał je na koncie. A nuż okaże się przez ten miesiąc, że jednak możesz się od tego zakupu powstrzymać?

No właśnie: kupowanie z głową to druga zasada. Żeby nie kupować w nadmiarze, niektórzy trzymają się listy nawet codziennych zakupów. Inni - kupują nawet podstawowe rzeczy tylko przez internet, by nie oglądać na sklepowych półkach towarów, które mogłyby ich skusić.

Są też ascetycy, którzy i za każdym razem, kiedy mają jakąś zachciankę, i czują, że niekoniecznie jest im potrzebna - rezygnują z kupowania, a jej równowartość przelewają na konto oszczędnościowe. Przyznacie, że dość nietuzinkowe. Albo np. wrzucanie do słoika wszystkich dwójek czy piątek, które zostaną nam w portfelu po zakupach.

Wczoraj wspomniałam też o tym, żeby kwotę, jaka zostanie ci do dyspozycji na cały miesiąc po opłaceniu wszystkich rachunków itd., podzielić przez liczbę dni, by poznać, ile tak naprawdę dziennie możesz wydać. A gdyby tak dodatkowo założyć sobie, że ten dzienny limit obetniesz jeszcze np. o 3 złote? Wtedy w miesiącu oszczędzisz dodatkowo prawie stówę...

Jeśli jednak nie chcesz być aż tak radykalny, to dobrym sposobem jest po prostu ustawienie sobie na koncie stałego przelewu, dzięki czemu co miesiąc na konto oszczędnościowe automatycznie trafi jakaś kwota. A więcej o tym, jakie narzędzia udostępniają banki oszczędzających - w jutrzejszym odcinku. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry, ale dzisiaj dalej swoje, czyli o tym jak zmobilizować się do oszczędzania wczoraj mówiono o prostych metodach na kontrolowanie wydatków dziś coś dla osób od trochę mocniejszych nerwach oczywiście żart, ale faktem jest, że metody, o których dzisiaj chcę powiedzieć są nieco ekstrawaganckie pierwsza sprawa to kupuj tylko o to na co naprawdę nie stać i co naprawdę jest potrzebne czyli, jeżeli nawet wiesz, Rozwiń » że w przyszłym miesiącu wpadnie ci premiach czy wykładach dodatkowy projekt to nie wydawać tych pieniędzy już teraz poczekaj aż rzeczywiście będziesz miał na koncie, a nuż okaże się, że coś, czego bardzo pragnie dzisiaj jednak za miesiąc wcale nie będzie leki potrzebne no właśnie kupowanie z głową to druga zasada, żeby nie kupować w nadmiarze niektórzy trzymają się listy nawet codziennych zakupów inni kupują nawet podstawowe rzeczy jedynie przez internet, żeby nie oglądać na sklepowych półkach towarów, które mogłyby ich skusić są też prawdziwie sceptycy, którzy za każdym razem, kiedy mają jakąś zachciankę i czują, że niekoniecznie te rzeczy jest im potrzebna rezygnują z kupowania, ale jej równowartość przelewają na konto oszczędnościowe przyznacie, że jest to jednak dość nietuzinkowe podejście inni np. wolą wrzucać do słoika wszystkie były i 3 piątki, które zostaną ich portfelu od codziennych zakupach wczoraj wspomniała również o tym, żeby kwota, jaka zostanie do dyspozycji na cały miesiąc po opłaceniu wszystkich rachunków podzielić przez liczbę dni, żeby poznać ile tak naprawdę dziennie możemy wydać, aby wydać dodatkowo założyć sobie, że ten dzienny limit obcinamy jeszcze np. od 3 zł wtedy w ciągu miesiąca oszczędzimy dodatkowo prawie stówę jeśli jednak nie chce być aż tak radykalny to dobrym sposobem jest po prostu ustawienie sobie na koncie stałego przelewu dzięki czemu co miesiąc na inne konto najlepiej oszczędnościowe automatycznie będzie trafiać jakaś kwota, a więcej o tym jakie narzędzia udostępniają banki oszczędzający w jutrzejszym odcinku przewodnika Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Aż 60% taniej! Największa obniżka cen TOK FM Premium. Teraz podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 60% zniżką!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA