REKLAMA

Kleszcz - chytrusek. Jak nas oszukuje?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2019-04-16 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:56 min.
Udostępnij:

Wczoraj postraszyłam Państwa chorobami, które przenoszą -w naszym klimacie są to najczęściej borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Dziś o tym co zrobić by nas nie ukąsiły. Kiedyś mówiło się, że kleszcze mieszkają w lesie. Może i tak było, ale te czasy się skończyły. Teraz kleszcze mogą być wszędzie - no może oprócz plaży, bo upału i suchego nie lubią. Są już doniesienia, że na północy Europy kleszcze mieszkają sobie w domach. U nas jeszcze tak źle nie jest, niemniej gdzie kawałek zieleni tam i one. Najbardziej lubią niskie zarośla, granice lasu, ale też trawnik na osiedlu, łączkę, park. To nieprawda, że spadają na nas z drzew. Żyją w ściółce i w poszukiwaniu swych żywicieli wspinają się na trawy i krzewy nie wyżej niż na wysokość 20-70 cm. Kleszcz rozpoznaje z kilkunastu metrów, że nadchodzimy. Ma detektor ciepła a także wyczuwa drgania gruntu. Spada na nas i często zaczyna wędrówkę. Szuka miejsca ciepłego i wilgotnego. Stąd można znaleźć go pod pachami, w pachwinach, w fałdach skory. Nie liczmy na to, że poczujemy jego wkłucie. Kleszcz wstrzykuje do rany ślinę, która nas znieczula. Dlatego codziennie wieczorem, a na pewno po każdym spacerze powinniśmy się dokładnie oglądnąć. Możemy użyć środków odstraszających, najmocniejsze to te, które zawierają substancję permetrynę. Jest to silna toksyna, spryskuje się nią ubranie. Nie należy jej stosować na skórę, nigdy na skórę małych dzieci. Bardzo rygorystycznie przestrzegajmy instrukcji jak stosować dany preparat. A poza tym ubierajmy się odpowiednio: długie spodnie, koszule z długim rękawem, pełne buty.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie w dzień dobry państwu Ewa Podolska kleszczy ciąg dalszy wczoraj postraszyłam państwa chorobami, które przenoszą w naszym klimacie są najczęściej borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu dziś o tym co zrobić, by nas nie ukąsił kiedyś mówiło się, że kleszcze mieszkają w lesie może i tak było, ale te czasy się skończyły teraz kleszcze mogą być wszędzie no może oprócz plaży, bo upały i suchego nie lubię co już doniesienia, że na Rozwiń » północy Europy kleszcze mieszkają sobie w domach u nas jeszcze tak źle nie jest nimi w ciekawej zieleni stadion najbardziej lubią niskie zarośla granice lansu, ale też trawnik na osiedlu łączkę park to nieprawda, że spadają na Wyżynach żyją w ściółce i w poszukiwaniu swych żywicieli wspinają się na trawy krzewy nie gorzej niż na wysokość dwudziesty 70 cm kleszcz rozpoznaje kilkunastu metrów Renata chodzimy na detektor ciepła, a także wyczuwa drgania gruntu w Spale dla nas i często zaczyna wędrówkę szuka miejsca ciepłego wilgotnego stąd można go znaleźć pod pachami w pachwinach wobec kurii nie liczmy na to, że poczujemy jego skutki kleszcz wstrzykuje do rany ślinę, która nas znieczula i do tego codziennie wieczorem, a na pewno postawy w ofercie powinniśmy się dokładnie oglądać w 2 możemy użyć środków odstraszających najmocniejsze to te, które zawierają substancję 4 m in jest silna toksyna spryskuje się New Brand nie należy stosować na skóry nigdy na skórę mały budżet w bardzo rygorystycznie przestrzegajmy instrukcji jak stosować dany preparat, a poza tym ubierajmy się odpowiednio długie spodnie koszule z długim rękawem pełne buty w poniedziałek przed czternastą o tym co zrobić, gdy jednak w Kleszczowie się udało i już na nas siedzi Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA