REKLAMA

Koniec kwietnia za pasem - złóż swój PIT

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-04-24 11:00
Czas trwania:
02:04 min.
Udostępnij:

Kto jeszcze nie zajął się swoim PITem - to czas najwyższy już się z tym zmierzyć! Jak zawsze z fiskusem musimy rozliczyć się przed końcem kwietnia. Rozwiń »

W tym roku osoby, które rozliczają najpopularniejsze PITy - 37 i 38 mają nieco ułatwione zadanie. Mogą skorzystać z opcji Twój e-PIT, czyli wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Wszystkie te dane o podatniku, do których fiskus ma dostęp - czyli informacje przekazane przez pracodawcę czy ulgi na dzieci - są już w tym wstępnie wypełnionym picie uwzględnione.

Żeby móc do niego zajrzeć, trzeba zalogować się na portalu podatkowym ministerstwa finansów. Logujemy się jedną z dwóch metod - albo profilem zaufanym, jeśli taki mamy, albo danymi, które znajdziemy w tegorocznych i ubiegłorocznych PITach. Niektórzy podatnicy, szczególnie na początku, gdy tylko ta usługa została uruchomiona, miała kłopoty z logowaniem - ale błędy podobno zostały już poprawione.

Do PITa warto zajrzeć z kilku powodów. Po pierwsze - żeby sprawdzić, czy wszystkie dane się zgadzają. Po drugie - jeśli chcemy rozliczyć się z małżonkiem, to musimy zaznaczyć tam odpowiednią opcję. Po trzecie - jeśli korzystamy z jakikolwiek innych ulg podatkowych, np. z ulgi dla krwiodawców czy z ulgi rehabilitacyjnej - musimy te informacje wpisać własnoręcznie. Tak samo zresztą, jeśli chcemy przekazać komuś 1 proc. naszego podatku. Jeśli tym razem pieniądze mają trafić do innej organizacji niż w ubiegłym roku - musimy to uzupełnić samodzielnie.

I choć fiskus gwarantuje, że za osoby, które składają PIT 37 lub 38, ale nie zalogują się do systemu, PIT zostanie złożony automatycznie - to z tej opcji nie warto korzystać. Po pierwsze dlatego, że system jest nowy, może więc zawierać błędy. A po drugie dlatego, że na takim automatycznym rozliczeniu, w którym nie uwzględnimy np. ulg podatkowych, po prostu możemy stracić Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry, kto jeszcze nie zajął się swoim pięknem to czas najwyższy się z tym zmierzyć jak zawsze z fiskusem musimy rozliczyć się przed końcem kwietnia 2 w tym roku osoby, które rozliczają najpopularniejsze PIT-y, czyli 3738 mają nieco ułatwione zadanie mogą skorzystać z opcji twój E-pit, czyli wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego wszystkie problemy podatników, do których fiskus ma dostęp, czyli np. Rozwiń » informacje przekazane przez pracodawców albo informacje o ulgach dla dzieci są już w tym wstępnie wypełnionym picie uwzględnione, żeby móc do niego zajrzeć trzeba zalogować się na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów logujemy się 1 z 2 metod albo profilem zaufanym, jeżeli taki posiadamy albo danymi, które znajdziemy w tegorocznych i ubiegłorocznych listach niektórzy podatnicy szczególnie na początku, gdy tylko ta usługa została uruchomiona miała pewne kłopoty z logowaniem, ale błędy podobno zostały już poprawione do wideo warto zajrzeć co najmniej kilku powodów po pierwsze, żeby sprawdzić czy wszystkie dane się rzeczywiście zgadzają po drugie, jeżeli chcemy rozliczyć się znacznym małżonkiem to musimy zaznaczyć tam odpowiednią opcję po trzecie, jeżeli korzystamy z jakichkolwiek innych ulg podatkowych lista na dzieci np. z ulgi jak wydawców czy z ulgi rehabilitacyjnej to musimy tę informację wpisać własnoręcznie, a zresztą rodzice, którzy liczą na ulgę dla dzieci również powinni zajrzeć do systemu szczególnie, jeżeli dziecko urodziło się w trakcie trwania ubiegłego roku albo osiągnęło pełnoletniość, ale nadal jest osobą uczącą się takie warianty również musimy uwzględnić samodzielnie albo wstępnie wypełnionego PIT zaglądam również o to, żeby móc przekazać komuś 1 % naszego podatku, jeżeli chcemy, by była to instytucja inna niż w roku poprzednim musimy te dane zmienić w systemie przypominam również, że twój E-pit to opcja dobrowolna, jeżeli ktoś nie chce korzystać z tego systemu może złożyć PIT po staremu, czyli n p . korzystając z systemu e-deklaracje albo, wypełniając papierowy druk i wysyłając zgoda urzędu skarbowego Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz radio TOK+Muzyka bez reklam - teraz 60% taniej w promocji Black Friday!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA