REKLAMA

BLIK - uwaga na oszustów! Nigdy nie podawaj dalej wygenerowanego kodu

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-04-26 11:00
Czas trwania:
02:02 min.
Udostępnij:

Wczoraj wspomniałam o tym, że coraz popularniejszą formą realizowania płatności staje się BLIK, który w ubiegłym roku zdeklasował internetowe zakupy opłacone kartami. BLIK jest rzeczywiście wygodny i łatwy w obsłudze, i udostępnia go 11 banków działających w Polsce, stąd ciągłe przyrosty nowych użytkowników. Rozwiń »

Ale przy tej okazji chcę przestrzec przed oszustami. Bo Blik to nie tylko płatności, ale także np. możliwość wypłaty pieniędzy z bankomatów. I tę właśnie funkcję wykorzystują oszuści, o czym pisał kilka dni temu portal niebezpiecznik.pl. Jak to działa?

Najpierw ktoś włamuje się na facebookowe konto kogoś z naszych znajomych. Czai się w okolicach bankomatu i zagaduje do znajomych ofiary, tworząc np. historię o tym, że coś w ich banku nie działa, że muszą właśnie zapłacić za zakupy, stąd prośba do nas, żebyśmy my wygenerowali kod BLIK, dzięki czemu on zapłaci za to, co chce kupić. Ta historia to oszustwo, ale wygenerowany przez nas kod blik służy złodziejowi do tego, by wypłacić pieniądze z bankomatu. Kwota zniknie z naszego konta, bo to my wygenerowaliśmy kod, który jest aktywny przez 30 sekund. Złodziejowi tyle wystarczy.

Stąd właśnie prośba o czujność i rozwagę. Po pierwsze - nigdy nie podawajmy nikomu kodu BLIK. A po drugie - bądźmy czujni i nie dajmy się złapać, jeśli ktoś przez internet próbuje od nas pożyczyć pieniądze w takiej czy innej formie. Jeśli ktoś z naszych znajomych zwróci się do nas z prośbą to najlepiej zadzwońmy do tej osoby i zapytajmy, czy to na pewno ona, czy może ktoś włamał się na jej konto w portalu społecznościowym. Ostrożności nigdy nie za wiele, szczególnie przy nowych technologiach, które uczciwym mają ułatwić życie - ale ułatwiają je tym samym także oszustom. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry, w którym wspominałam o tym, że coraz popularniejszą formą realizowania płatności staje się Blik, który w ubiegłym roku zdeklasował internetowe zakupy opłacone kartami byli rzeczywiście jest wygodne i łatwe w obsłudze i udostępnia go 11 banków działających w Polsce stąd ciągły przyrost nowych użytkowników, ale przy okazji chcę przestrzec przed oszustwami Bublik to nie tylko płatności, ale także Rozwiń » np. możliwość wypłaty pieniędzy z bankomatów i tę właśnie funkcję wykorzystują oszuści, o czym kilka dni temu pisał portal niebezpiecznik PL jak to działa najpierw ktoś włamuje się na facebookowe konto naszych znajomych staje się w okolicach bankomatów zagaduje do znajomych swojej ofiary, tworząc np. historię o tym, że ich banku coś wiedziała, że muszą właśnie zapłacił za zakupy stąd proszą nas, żebyśmy domy wy generowali dla nich kodu Blik dzięki czemu on zapłaci za to co właśnie musi kupić tego historyka to oszustwo, ale skoro my uważamy, że pisze do nas nasz znajomy, który jest winny potrzebie to często damy się na braci zechcemy pomóc komuś to właśnie stał się ofiarą ataku hakerskiego wygeneruje my, więc hodowli i prześlemy go dalej, a na tym zyskają oszuści przypomnę, że konflikt jest aktywny przez 30 sekund podczas, których wystarczy złodziejowi, żeby wypłacić z naszego konta pieniądze z bankomatu stąd właśnie z prośbą o czujność o rozwagę po pierwsze, nigdy nie podawaj nikomu kodu Blik, a po drugie, bądźmy czujni i nie dajmy się złapać, jeżeli ktoś jest internet próbuje od nas pożyczyć pieniądze w takiej czy innej formie, jeżeli ktoś z naszych znajomych oczywiście zwrócić do nas o pomoc przez internet to najlepiej do niego zadzwonimy i zapytajmy czy rzeczywiście ma taką potrzebę czy może przypadkiem ktoś włamał się na jego konto w portalu społecznościowym ostrożności nigdy nie za wiele szczególnie przy nowych technologiach, które uczciwym mają ułatwiać życie, ale tym samym ułatwiają także oszustom Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz radio TOK+Muzyka bez reklam - teraz 60% taniej w promocji Black Friday!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA