REKLAMA

Wstrząs anafilaktyczny - objawy

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2019-05-06 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:27 min.
Udostępnij:

Przypomnijmy: wstrząs anafilaktyczny to gwałtowna i nieprzewidywalna reakcja na kontakt z alergenem. Może nim być pokarm, użądlenie owadów lub leki. Reakcja jest natychmiastowa. Jeśli ktoś jest uczulony na jad pszczoły to już po 20 sekundach jego twarz zaczyna błyskawicznie puchnąć i pojawiają się problemy z oddychaniem. Inne objawy wstrząsu to: rumień i pokrzywka całego ciała, świąd, trudności w przełykaniu, czasem atak astmy oskrzelowej i obniżone ciśnienie tętnicze. Rozwiń »
W pełnoobjawowym wstrząsie, dochodzi bladość, świąd dłoni i stóp przemieszczający się na całe ciało, omdlenie, szybki i płytki oddech, wymioty, biegunka, brak tętna, poty, zimne kończyny. Choć ryzyko wystąpienia wstrząsu pełnoobjawowego jest rzadkie, gdy już się on pojawi, może doprowadzić do śmierci.

Wstrząs anafilaktyczny częściej występuje u osób młodych i u kobiet. Dzieci reagują najczęściej wstrząsem na pokarmy, a dorośli na leki i użądlenie. Najważniejsze jest szybkie rozpoznanie wstrząsu i natychmiastowa pomoc. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie z Chin do Ewa Podolska przypomnijmy wstrząs anafilaktyczny to gwałtowna nieprzewidywalna reakcja na kontakt z alergenem może nim być pokarm użądlenie owadów lub leki te akcje jest natychmiastowa jeśli ktoś jest uczulony w całym tym po 20 sekundach jego twarz zaczyna błyskawicznie puchnąć i pojawiają się problemy z oddychaniem inne objawy wstrząsu to drugi i Pokrzywka całego ciała świąd trudności w przełykaniu czasem atak astmy oskrzelowej i Rozwiń » obniżone ciśnienie tętnicze pełno objawowym wstrząsie dochodzi bladość świąd dłoni stóp przemieszczający się na całe ciało omdlenie szybki płytki oddech wymioty biegunka brak tętna poty zimne kończy chodzi o ryzyko wystąpienia wstrząsów pełno objawowego jest rzadkie, gdy już się pojawi może doprowadzić do śmierci wstrząs anafilaktyczny częściej występuje u osób młodych kobiet dzieci reagują Nate dzieci wstrząsem na pokarmy, a dorośli na leki i w Anglii najważniejsze jest szybkie rozpoznanie wstrząsu i natychmiastowa po o tym jak ma ona wyglądać już w jutrzejszym odcinku przewodnika medycznego na zdrowie przed 14 przewodnik TOK FM i na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA