REKLAMA

Wstrząs anafilaktyczny - po czym poznać, że jest się uczulonym na jad owadów

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2019-05-07 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:46 min.
Udostępnij:

Wczoraj była mowa o tym jakie są objawy wstrząsu anafilaktycznego. Przypomnijmy: wstrząs anafilaktyczny jest to najostrzejsza i najgroźniejsza reakcja alergiczną organizmu. Alergenem może być jad owada, leki lub pokarm. Po zetknięciu z nim organizm reaguje błyskawicznie; natychmiast spada ciśnienie krwi, pojawiają drgawki, spłycony i szybszy oddech, silny świąd. Pełnoobjawowy wstrząs stanowi zagrożenie dla życia. To co je ratuje, to zastrzyk z adrenaliny. Ale żeby ją wstrzyknąć trzeba mieć przy sobie. No i tu pojawia się znak zapytania: kto ma nosić przy sobie adrenalinę, skąd mamy wiedzieć, że jesteśmy na nią uczuleni. Rozwiń »

Otóż rzadko kiedy przy pierwszym użądleniu rozwija się pełnoobjawowy wstrząs anafilaktyczny. Najczęściej pojawia się nietypowa reakcja na użądlenie. Co to znaczy ?
Normalnie po użądlenie miejsce to robi się czerwone, swędzi nas, piecze i tyle. Reakcja jest miejscowa. Tak reaguje osoba nieuczulona na jad pszczeli. Ale zdarza się że na ciele pojawia się pokrzywka, swędzi skóra, może się pojawić chrypka, kaszel, problemy z oddychaniem, często dochodzą do tego problemy ze strony przewodu pokarmowego, biegunka, bóle brzucha. Czujemy się osłabieni, kręci nam się w głowie. To rodzi podejrzenie, że jesteśmy uczuleni na jad owadów. Należy wtedy pójść do alergologa,który przy pomocy testów ustali czy faktycznie tak jest. Jeżeli tak, to powinniśmy stale nosić przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie w dzień dobry i Ewa Podolska czy była mowa o tym jakie są objawy wstrząsu anafilaktycznego przypomnijmy wstrząs anafilaktyczny jest to najostrzejsza i najgroźniejsza reakcja alergiczna organizmu alergenem może być jad owada lekkich pogawędki po zetknięciu z nim organizm reaguje błyskawicznie natychmiast zbadać ciśnienie krwi pojawiają się drgawki zwrócony szybszy oddech silny świąd i pełno objawowym wstrząsnął stanowi zagrożenie dla życia to Rozwiń » co je ratuje to zastrzyk adrenaliny ale, żeby ją wstrzyknąć trzeba mieć przy sobie no i tu pojawia się znak zapytania, kto ma nosić przy sobie adrenalinę, skąd mamy wiedzieć, że jesteśmy na nią uczuleń lub odpisów rzadko kiedy przed pierwszym użądleniu rozwija się pełno objawowym wstrząs anafilaktyczny najczęściej pojawia się nietypowa reakcja na użądlenie co to znaczy normalnie po użądleniu w miejsce to robi się czerwony z Będzina z wielkiej itd reakcja jest miejscowa tak reaguje osoba nie uczulonym jak wszyscy, ale zdarza się, że na czele pojawia się Pokrzywka swędzi skóra może pojawić chrypka kaszel problemy z oddychaniem często dochodzą do tego problemu ze strony przewodu pokarmowego biegunka bóle brzucha czujemy się osłabili kręci nam się w głowę to rodzi podejrzenie, że jesteśmy uczuleni na jad owadów należy wtedy pójść do alergologa, który przy pomocy testów ustali czy faktycznie ta jest, jeżeli tak jest to powinniśmy stale nosić wszyscy w 2 ampułka strzykawkę z adrenaliną więcej jutro przed 14 i przewodnik TOK FM i na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA