REKLAMA

Wstrząs anafilaktyczny - co robić?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2019-05-08 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:34 min.
Udostępnij:

Szacuje się, że w Polsce z powodu wstrząsu anafilaktycznego umiera około 100 osób rocznie. O wiele więcej jest takich osób, u których występuje reakcja anafilaktyczna lżejszego stopnia, lub na czas zostaje im udzielona pomoc. Rozwiń »
Pamiętajmy: gdy alergen styka się z organizmem po raz pierwszy zazwyczaj nie dochodzi do pełnoobjawowego wstrząsu. Każda następna reakcja anafilaktyczna może być o wiele gwałtowniejsza i bardziej niebezpieczna.
Gdy dochodzi u kogoś do wstrząsu anafilaktycznego przede wszystkim trzeba działać
Co robić ?
Kogoś obok nas użądliła pszczoła. Jego twarz zaczęła błyskawicznie puchnąć, dusi się, traci przytomność.
Po pierwsze trzeba zrobić wszystko, by do krwi dostała się jak najmniejsza ilość alergenu. A więc szybko wyjąć żądło pszczoły. Jeżeli użądli natomiast jeśli osa, to ponieważ nie zostawia ona żądła, tylko kłuje nim wiele razy, trzeba oderwać ją od skóry.
Dwa: musi być podana natychmiast domięśniowo adrenalina.
Po podaniu adrenaliny natychmiast wzywamy karetkę.
W oczekiwaniu na nią chory powinien leżeć na wznak z podniesionymi nogami.
Dobrze jeśli chory ma przy sobie lek przeciwhistaminowy; przytomny powinien go zażyć. Jeśli traci przytomność przed przybyciem lekarza, trzeba kontrolować, czy
oddycha, jakie ma tętno, a w razie konieczności rozpocząć reanimację.
Nasze natychmiastowe działanie może uratować komuś życie. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
w przewodnik TOK FM na zdrowie w widoku Ewa Podolska szacuje się, że w Polsce z powodu wstrząsu anafilaktycznego i umiera około 100 osób rocznie w Tychach o wiele więcej jest takich osób, których występuje reakcja anafilaktyczna wyższego stopnia lub na czas zostaje im udzielona pomoc w pamiętajmy, by alergen styka się z organizmem po raz pierwszy zazwyczaj nie dochodzi do pełno objawowego sąd każda następna reakcja anafilaktyczna może być o wiele wygodniejsza i bardziej Rozwiń » jest, gdy dochodził kogoś do wstrząsu anafilaktycznego przede wszystkim trzeba działać co robić kogoś obok nas użądliła pszczoła jego twarz zaczęła błyskawicznie puchnąć dusi się traci przytomność po pierwsze trzeba zrobić wszystko, by do krwi dostała się jak najmniejsza ilość energii, a więc szybko wyjąć Żądło pszczołę, jeżeli użądlenie osy to byli ważni zostawione żąda za pokój i wiele razy trzeba oderwać się od skóry tak musi być podana natychmiast domięśniowo adrenalinę opadaniu adrenaliny wzywamy karetkę w oczekiwaniu na nią chory powinien leżeć na wznak z podniesionymi nogami dobrze jeśli chory na sobie leki przeciwhistaminowe przytomny powinien go zawsze jeśli traci przytomność przed przybyciem lekarza trzeba kontrolować czy od tych, jakie ma tętno, a w razie konieczności rozpoczęcia radna z Lechem natychmiastowych działań może uratować komuś pożycza więcej jutro przed 14 przewodnik TOK FM i na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA