REKLAMA

IX kadencja Parlamentu Europejskiego

Przewodnik Europejski
Data emisji:
2019-05-08 16:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:27 min.
Udostępnij:

Po wyborach. Wybrani na IX kadencję posłowie formalnie rozpoczną swój mandat 2 lipca podczas sesji plenarnej w Strasburgu. Będzie to pierwsze posiedzenie nowo-wybranego parlamentu. Wtedy też rozpocznie się proces jego organizacji, zarówno w sensie politycznym jak i instytucjonalnym. Posłowie znajdą się w grupach politycznych, zgodnie z przynależnością ich rodzimych partii do danej, europejskiej rodziny politycznej. Mogą też utworzyć nową grupę, jeśli jakaś część do tego czasu w żadnym aliansie politycznym się nie znajdzie. Aby takągrupę stworzyć potrzeba co najmniej 25 osób pochodzących z co najmniej 7 państw członkowskich Wspólnoty. W obecnym Parlamencie jest 8 grup politycznych: W obecnym Parlamencie jest 8 grup politycznych: Grupa Europejskiej Partii LudowejGrupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów, Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, Zjednoczona Lewica Europejska/Nordycka Zielona Lewica, Zieloni/Wolny Sojusz Europejski, Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej, Europa Narodów i Wolności Rozwiń »
Ci posłowie, którzy nie znajdą się w żadnej grupie politycznej są w tzw. NI czyli Niezrzeszeni.
Obecnie 49 polskich posłów znalazło się w trzech grupach politycznych, a dwaj są właśnie w gronie niezrzeszonych. Przynależność do grupy i jej siła głosu w Parlamencie ma bardzo praktyczne znaczenie. Politycy z silnych grup otrzymują więcej funkcji (np. przewodniczący komisji), mają proporcjonalnie więcej czasuna wystąpienia podczas posiedzeń plenarnych, otrzymują więcej zadań jako sprawozdawcy czy autorzy opinii. Posłowie wybiorą też władze Parlamentu, czyli przewodniczącego na dwu i pół letnią kadencję, 14-tu wiceprzewodniczących i 5-ciu kwestorów. Ci ostatni zajmują się sprawami administracyjnymi bezpośrednio dotyczącymi samych posłów. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik Europejski wybrani na dziewiątą kadencję posłowie formalnie rozpoczął swój mandat 2 lipca podczas sesji plenarnej w Strasburgu Maciej Zakrocki dziś dobry, ale będzie to pierwsze posiedzenie nowo wybranego parlamentu wtedy też rozpocznie się proces jego organizacji zarówno w sensie politycznym, jaki instytucjonalnym posłowie znajdą się w grupach politycznych zgodnie z przynależnością ich rodzimych partii do danej Europejskiej rodziny politycznej mogą też Rozwiń » utworzyć nową grupę jeśli jakaś część do tego czasu w żadnym alianci politycznym się nie znajdzie taką grupę stworzyć potrzeba co najmniej 25 osób pochodzących z co najmniej 7 państw członkowskich lub obecnym parlamencie jest 8 grup politycznych grupa Europejskiej partii ludowej postępowego Sojuszu socjalistów Demokratów europejskich konserwatystów i reformatorów porozumienie liberałów Demokratów na rzecz Europy zjednoczona lewica Europejska nordycka Zielona lewica zieloni wolny Sojusz Europejski Europa wolności demokracji bezpośredniej oraz grupa Europa narodów i wolności ci posłowie, którzy nie znajdą się żadnej grupie politycznej są w tzw. NIS, czyli niezrzeszeni obecnie 49 polskich posłów znalazło się w 3 grupach politycznych, a 2 są właśnie w gronie niezrzeszony przewodnik Europejski Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK EUROPEJSKI

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

W maju TOK FM Premium 40% taniej. Podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA