REKLAMA

Kompetencje Parlamentu Europejskiego

Przewodnik Europejski
Data emisji:
2019-05-08 16:40
Prowadzący:
Czas trwania:
01:32 min.
Udostępnij:

Kompetencje. Z traktatu na traktat Parlament Europejski ma coraz więcej do powiedzenia. Od ciała dyskutującego, opiniującego przeszedł do roli ważnego gracza w tworzeniu unijnego 2 Rozwiń »
prawa, które potem staje się prawem w każdym państwie członkowskim. Sam nie posiada inicjatywy ustawodawczej, posłowie – jak w parlamencie polskim – nie mogą przedstawić projektu poselskiego, ale mogą wystąpić do Komisji Europejskiej o przedłożenie wniosków ustawodawczych. Propozycję legislacyjną wypracowuje w Unii Europejskiej zawsze Komisja, potem ją przesyła do Rady i Parlamentu, gdzie poddawana jest legislacyjnej obróbce. I – podobnie jak w parlamencie krajowym – w odpowiednich komisjach posłowie nad takim projektem pracują, mają posłów sprawozdawców, spotykają się z oficjalnymi lobbystami i na koniec głosują. Po przyjęciu projektu przez komisję parlamentarną jest on głosowany przez cały Parlament. Takie wypracowane stanowisko w imieniu tej instytucji jest dalej negocjowane podczas tzw. trilogów, czyli z Radą, a więc rządami państw członkowskich i przy udziale Komisji Europejskiej. Zawarty tam kompromis wraca i musi być ponownie poddany pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym. Pamiętajmy więc, że np. dyrektywa o mocy odkurzaczy, albo konieczności wymiany żarówek na energooszczędne nie mogły być narzucone przez unijnych biurokratów, ale zostały w poważnym procesie legislacyjnym przyjęte w demokratycznej procedurze także przy udziale polskich posłów i polskiego rządu. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik Europejski projekt w bólach traktat parlament Europejski ma coraz więcej dopowiedzenia, bo chciała dyskutując, czego opiniującego przeszedł do roli ważnego gracza w tworzeniu unijnego prawa, które potem staje się prawem w każdym państwie członkowskim Maciej Zakrocki dzięki dobremu sam nie posiada inicjatywy ustawodawczej posłowie inaczej niż w parlamencie polskim nie mogą przedstawić projektu poselskiego, ale mogą wystąpić do komisji Europejskiej o Rozwiń » przedłożenie wniosków ustawodawczych propozycję legislacyjną wypracowuje w unii Europejskiej zawsze komisja potem przesyła do rady i parlamentu, gdzie poddawana jest legislacyjnej obróbce i podobnie jak w parlamencie krajowym w odpowiednich komisjach posłowie nad takim projektem pracują w paru posłów sprawozdawców spotykają się z oficjalnymi lobbystami i na koniec głosują po przyjęciu projektu przez komisję parlamentarną są głosowane przez cały parlament taki wypracowane stanowisko w imieniu tej instytucji jest dalej negocjowane podczas tzw. trilogu ów, czyli z radą, a jej rządami państw członkowskich i przy udziale komisji Europejskiej zawarty kompromis praca musi być ponownie poddany pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym pamiętajmy więc, że np. dyrektywa moczu burza, że albo konieczności wymiany żarówek na energooszczędne nie mogły być narzucone przez unijnych biurokratów, ale zostały w poważnym procesie legislacyjnym przyjęte w Demokratycznej procedurze jest także przy udziale polskich posłów i polskiego rządu przewodnik Europejski Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK EUROPEJSKI

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA