REKLAMA

Budżet roczny

Data emisji:
2019-05-09 14:40
Audycja:
Przewodnik Europejski
Prowadzący:
Czas trwania:
01:30 min.
Udostępnij:

Budżet roczny. Parlament Europejski odgrywa bardzo ważną rolę jeśli chodzi o kształt i procedurę przyjęcia unijnych budżetów rocznych. Co roku do 1 lipca wszystkie instytucje UE sporządzają preliminarz budżetowy. Komisja łączy je w jedną całość i przygotowuje projekt rocznego budżetu, który najpóźniej 1 września przedkłada Parlamentowi i Radzie. Rada przyjmuje swoje stanowisko i przekazuje je Parlamentowi. W tym samym czasie projekt budżetu omawiają komisje parlamentarne i przedstawiają swoje opinie Komisji Budżetowej, która odpowiada za opracowanie stanowiska całego Parlamentu. Parlament ma 42 dni na przyjęcie stanowiska Rady albo na jego zmianę. Jeśli rozbieżności są poważne powoływany jest komitet pojednawczy z taką samą liczbą posłów i przedstawicieli Rady. Mają 21 dni na dogadanie się. Jak to nastąpi obie instytucje mają dwa tygodnie na zatwierdzenie porozumienia. Jak nie dogadają się, Komisja musi przedstawić nowy projekt rocznego budżetu. I wtedy, nawet jak Rada odrzuci wspólny tekst, to Parlament i tak może go przyjąć. Z kolei jeśli chodzi o wykonanie budżetu, to odpowiada za to Komisja Europejska, ale to właśnie Parlament podejmuje decyzję o udzieleniu absolutorium, tj.: ostatecznym zatwierdzeniu wykonania budżetu na dany rok.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Wodnik Europejski parlament Europejski odgrywa bardzo ważną rolę jeśli chodzi o kształt procedury przyjęcia unijnych budżetów rocznych Maciej Zakrocki i dzień dobry, ale co roku do 1 lipca wszystkie instytucje Unii Europejskiej sporządzają preliminarz budżetowy komisja łączy je w 1 całość przygotowuje projekt rocznego budżetu, który najpóźniej 1 września przedkłada parlamentowi i radzi rada przyjmuje swoje stanowisko i przekazuje parlamentowi w tym samym czasie projekt Rozwiń » budżetu omawiają komisji parlamentarnej przedstawiają swoją opinię komisji budżetowej, która odpowiada za opracowanie stanowiska całego parlamentu parlament ma 42 dni na przyjęcie stanowiska rady albo na jego zmianę ich rozbieżności są poważne powoływany jest komitet pojednawczy z taką samą liczbą posłów przedstawicieli rady mają 21 dni na dogadanie się tak to nastąpi obie instytucje mają 2 tygodnie na zatwierdzenie porozumienia jak nie dogadają się komisja musi przedstawić nowy projekt rocznego budżetu i wtedy nawet jak rada odrzuci wspólny tekst to parlament i tak może go przyjąć z kolei jeśli chodzi o wykonanie budżetu odpowiada za to komisja Europejska, ale to właśnie parlament podejmuje decyzje o udzieleniu absolutorium, czyli ostatecznym zatwierdzeniu wykonania budżetu na dany rok przewodnik Europejski Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK EUROPEJSKI

Więcej podcastów tej audycji

POPULARNE

DOSTĘP PREMIUM

Teraz 30% zniżki na Dostęp Premium! Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW", aby słuchać podcastów TOK FM na komputerze i w aplikacji mobilnej już dziś.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!