REKLAMA

Wstrząs anafilaktyczny - leczenie

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2019-05-10 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:57 min.
Udostępnij:

Tematem tego tygodnia jest wstrząs anafilaktyczny, czyli nagła, uogólniona, szybko postępująca, zagrażająca życiu reakcja, która pojawia się po zetknięciu się organizmu z substancję uczulającą. Rozwiń »
Trochę statystyki:
szacuje się, że częstość reakcji anafilaktycznych w populacji ogólnej oscyluje w granicach kilku przypadków na 100 000/rok, co w skali naszego kraju przekłada się na nawet kilka tysięcy osób rocznie z zagrażającymi życiu powikłaniami. W około 2-3% przypadków wstrząs anafilaktyczny kończy się śmiertelnie.
W poprzednich odcinkach Przewodnika Medycznego była mowa o tym, że tym co ratuje życie, jest błyskawiczny zastrzyk z adrenaliną. Należy pamiętać, że leki przeciwhistaminowe, wziewne leki przeciwastmatyczne czy leki sterydowe (rozwijające swoje działanie dopiero po kilku godzinach od podania) nie są w stanie zatrzymać postępujących objawów reakcji anafilaktycznej i zastąpić podania adrenaliny. Stanowią one jedynie leczenie uzupełniające.
Po podaniu adrenaliny chory musi trafić do szpitala w celu dalszej obserwacji i leczenia.
W przypadku wystąpienia pełnoobjawowego wstrząsu anafilaktycznego konieczna jest intubacja i leczenie w warunkach oddziału intensywnej terapii.
Gdy jest to lżejszy przypadek; występuje obniżone ciśnienie krwi i duszność - podaje się dużą ilość dożylnych płynów, tlen, leki rozszerzające oskrzela. W około 10-20% przypadków reakcji anafilaktycznej występuje tzw. faza późna reakcji, kiedy po kilku godzinach do maksymalnie trzech dni objawy nawracają, mimo braku ponownego kontaktu z substancją, która wstrząs spowodowała. By temu zapobiec podaje się leki sterydowe. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie w dzień dobry Ewa Podolska z tematem tego tygodnia był wstrząs anafilaktyczny, czyli nagła uogólnione szybko postępująca zagrażająca życiu reakcja, która pojawia się po zetknięciu się organizmu substancję uczulającą w statystykach okazuje się, że częstość reakcji anafilaktycznej populacji ogólnej oscyluje w granicach kilku przypadków na 100  000 na rok co w skali naszego kraju przekłada się nawet kilka tysięcy osób rocznie Rozwiń » zagrażającym życiu powikłania około 23 % VAT wstrząs anafilaktyczny kończy się śmiertelnie w poprzednich odcinkach przewodnika medycznego była mowa o tym, że tym co ratuje życie jest błyskawiczny zastrzyk adrenaliny należy pamiętać, że leki przeciwhistaminowe wziewne leki przeciwastmatyczne czy leki sterydowe rozwijające dopiero swoje działanie po kilku godzinach od podania nie są w stanie zatrzymać postępujących objawów reakcji anafilaktycznej i zastąpić podanie adrenaliny i stanowią one jedynie leczenie uzupełniające po podaniu adrenaliny chory musi trafić do szpitala w celu dalszej obserwacji leczenia w przypadku wystąpienia pełno objawowego wstrząsu anafilaktycznego konieczna jest inkubacja leczenie w warunkach oddział intensywnej terapii jest lżejszy przypadek występuje obniżone ciśnienie krwi duszność podaje się dużo, lecz dożylnych płynów tlen leki rozszerzające oskrzela po około 1020 % przypadków reakcji anafilaktycznej występuje tzw. faza różne reakcje, kiedy po kilku godzinach do maksymalnie 3 dni objawy nawracają mimo braku ponownego kontaktu z Francją, która wsią spowodowała, by temu zapobiec podejście leki sterydowe przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed 14 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA