REKLAMA

Nie daj się okraść, czyli sprawdź dwa razy, czy nie dajesz złodziejowi dostępu do konta

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-05-20 11:00
Czas trwania:
02:11 min.
Udostępnij:

Apeli o ostrożność i ograniczone zaufanie nigdy za wiele. Zwłaszcza, że w ostatnim czasie oszuści znów są bardziej aktywni. W internecie pojawiło się ponad sto stron, na których cyberprzestępcy udają pośredników szybkich płatności, a działają po to, by wyłudzić loginy i hasła do bankowości internetowej. Skala zjawiska musi być naprawdę duża, skoro wspólne ostrzeżenie w tej sprawie wystosowały: Prokuratura Krajowa, Komenda Główna Policji, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Związek Banków Polskich. Komunikaty z ostrzeżeniami pojawiły się także na stronach internetowych niektórych banków. Rozwiń »

Na próbę wyłudzenia narażeni są głównie ludzie robiący zakupy przez internet. Oszuści podszywają się bowiem pod znane firmy obsługujące płatności. Przyciągają użytkowników na fałszywe serwisy, oferując bardzo niskie ceny popularnych produktów. Fałszywe strony bywają łudząco podobne do prawdziwych stron.

Żeby nie stać się ofiarą oszustów, przestrzegajmy kilku podstawowych zasad. Po pierwsze - jeśli strona wymaga od nas, abyśmy płacąc za zakupy, podali login i hasło do bankowości internetowej - upewnijmy się, że na pewno przekierowano nas na stronę naszego banku. A najlepiej wybierzmy inną metodę płatności. Po drugie - nie dajmy się nabrać na smsy czy wiadomości, że musimy dopłacić do zakupów jakąś drobną kwotę - np. kilkadziesiąt groszy, i od razu mamy podany link do płatności. Jeśli mamy wątpliwość czy faktycznie musimy zrobić dodatkowy przelew - sprawdźmy maile od ostatniego sklepu czy nasza płatność została w pełni zaakceptowana.

A jeśli mamy podejrzenie, że zostaliśmy oszukani - jak najszybciej zgłośmy się do swojego banku i na policję. Warto też zgłosić taką sprawę do zespołu CERT.PL, który od razu reaguje na oszustwa w sieci. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry dawali ostrożności ograniczone zaufanie, zwłaszcza w sieci nigdy za wiele, zwłaszcza że w ostatnim czasie oszuści znów są bardziej aktywni w ostatnim czasie w internecie pojawiło się ponad 100 stron, na których cyberprzestępcy udają pośredników szybkich płatności to działają po to, żeby wyłudzić loginy hasła do naszej bankowości internetowej skala zjawiska musi być już naprawdę duża skoro wspólne Rozwiń » ostrzeżenie w tej sprawie wystosowały Prokuratura Krajowa K G Policji urząd ochrony konkurencji konsumentów jest związek banków polskich komunikat z ostrzeżeniami pojawiło się także na stronach internetowych niektórych banków na próbę wyłudzenia narażeni są głównie ludzie robiący zakupy przez internet oszuści podszywają się bowiem pod znane firmy obsługujące płatności przyciągają użytkowników na fałszywe serwisy oferują np. bardzo niskie ceny popularnych produktów i fałszywe strony bywają jednak łudząco podobne do strony prawdziwych, żeby nie stać się, więc ofiarą oszustów przestrzegajmy kilku podstawowych zasad po pierwsze, jeżeli strony wymaga od nas, abyśmy płacą za zakupy podali login hasło do naszej bankowości internetowej upewnijmy się, że na pewno przekierowano nas na stronę naszego banku, a najlepiej, jeżeli jest taka możliwość wybierzmy inną metodę płatności, jeżeli nie ma tego w standardzie to też już powód, żeby zapaliła nam się czerwona lampka po drugie nie dajmy się nabrać na SMS-y czy wiadomości, że musimy dopłacić do zakupów jakąś drobną kwotę np. kilkadziesiąt groszy i od razu w tej wiadomości mamy podany link do uzupełnienia płatności, jeżeli mamy jakąkolwiek wątpliwość czy faktycznie powinniśmy zrobić jakiś dodatkowy przele w za ostatnie zakupy sprawdźmy w mailach od sklepu czy nasza płatność została wcześniej w pełni zaakceptowana, a jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenie, że mogliśmy zostać oszukani to jak najszybciej zgłośmy się do swojego banku oraz na policję warto też zgłosić taką sytuację do zespołu CERT PL, który od razu wykrywa i reaguje na oszustwa w sieci Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Więcej niż na antenie! Teraz TOK FM Premium 30% taniej: podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji. Nie zwlekaj, słuchaj wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA