REKLAMA

OFE zmieni się w IKE. Czy to się opłaci przyszłym emerytom?

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-06-05 11:00
Czas trwania:
02:19 min.
Udostępnij:

OFE - znika. Rząd wyznaczył, że domyślną formą przekształcenia tych pieniędzy, będzie przekazanie ich z OFE na IKE. Uczestnictwo w tym wariancie nie będzie wymagało od nas żadnego działania. Rozwiń »

IKE - czyli konto, które ma służyć do odkładania pieniędzy na przyszłą emeryturę, bywa bardzo przydatne i warto z niego korzystać. Zatem - co dla ubezpieczonego będzie znaczyło przekazanie pieniędzy OFE do IKE?

Przede wszystkim to, że każdy, kto posiadał OFE, teraz będzie posiadał Indywidualne Konto Emerytalne. De facto będzie to dokładnie to samo konto w tej samej instytucji, w której mieliśmy nasze OFE. Nie będziemy podpisywać żadnych nowych umów - na mocy ustawy stara umowa z OFE będzie przekształcona w umowę w ramach IKE.

Jednak kwota, jaka zostanie zaksięgowana na IKE, zostanie pomniejszona o 15 proc. specjalnej opłaty. Rząd mówi, że taka opłata musi być pobrana, bo pieniądze z IKE, w przeciwieństwie do emerytury z ZUSu, na żadnym etapie nie są opodatkowane. Żeby nie było więc nienależnej różnicy -państwu w momencie przekształcenia OFE w IKE należy się opłata.

Kwota, która zostanie przekwalifikowana - będzie kwotą "znaczoną" - dopóki nie przejdziemy na emeryturę, nie będziemy mogli jej w żaden sposób ruszyć. Zostanie nam wypłacona dopiero, gdy przejdziemy na emeryturę.

Co innego jednak, jeśli później zdecydujemy się samodzielnie wpłacać dodatkowe pieniądze na to IKE, które powstało z przekształcenia OFE. Nowe wpłaty nie będą znaczone, czyli będą podlegały zasadom klasycznych IKE: pieniądze w domyśle odkładane są na starość, ale w razie nagłej potrzeby - można jest wypłacić, choć będą wtedy objęte dodatkowym podatkiem.

Pieniądze z IKE będą lokowane na giełdzie czy w obligacjach i innych instrumentach finansowych. Dla młodszych - trochę bardziej ryzykownie, dla starszych - bardziej stabilnie. Warto jednak wziąć pod uwagę, że będą podlegać normalnym rynkowym regułom: czyli nie da się zagwarantować, że jeśli np. będzie krach na giełdzie - ubezpieczony na tym nie straci. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry z nowym rokiem w OFE znika rząd wyznaczył, że domyślą wodnych przekształcenia tych pieniędzy będzie przekazanie ich ofert na indywidualne konto emerytalne uczestnictwo w tym wariancie zmiany od ubezpieczonego nie będzie wymagało żadnego działania ZIT, czyli konto, który ma służyć do odkładania pieniędzy na przyszłą emeryturę w 2 bardzo przydatnej warto z niego korzystać z aktem zgonu ubezpieczonego Rozwiń » będzie znaczyło przekazanie pieniędzy z owego IKE i przede wszystkim to, że każdy, kto posiadał głowę teraz będzie posiadało indywidualne konta emerytalne w głowach to będzie to dokładnie to samo konto w tej samej instytucji, które mieliśmy nasze oferty nie będziemy podpisywać żadnych nowych umów na mocy ustawy stara umowa z oferty będzie przekształcona w umowę w ramach IKE jednak kwota, która zostanie zaksięgowana na weekend zostanie pomniejszona o 15 % w specjalnej opłaty rząd, mówi że taka opłata musi być obrona, bo pieniądze znikają w przeciwieństwie do emerytury z osób na żadnym etapie nie są opodatkowane byłyby, więc nie było nienależnej różnicy na korzyść obywatela państwo w momencie przekształcenia OFE ING pobierze opłatę pozostała kwota, czyli 85 % tego co mamy teraz o was będzie przekwalifikowany i będzie kupował wyznaczoną, dopóki nie przejdziemy na emeryturę nie będziemy mogli w żaden sposób ruszyć zostanie nam wypłacona dopiero wtedy, kiedy uzyskamy prawa emerytalne, choć do jego zostanie ona jednak utworzone, więc jeżeli później zdecydujemy się samodzielnie wpłacać dodatkowe pieniądze na to właśnie konto to nowe środki będą podlegały klasycznym zasadom IKE, czyli pieniądze w domyśle odkładanych na starość, ale w razie nagłej potrzeby możemy je wypłacić, chociaż wtedy będą objęte dodatkowym podatkiem od pamiętajmy jak działa i te pieniądze są lokowane na giełdzie czy obligacjach i innych instrumentach finansowych dla młodszych trochę bardziej ryzykownie dla starszych trochę bardziej stabilnie i warto jednak pod uwagę, że pieniądze będą podlegać normalnym rynkowym regułom, czyli nie da się zagwarantować, że np. jeżeli będzie krach na giełdzie ubezpieczony jak w powiatowym w desperacji może to na razie Deloitte, a jutro w przewodniku opowiem co stanie się, gdy pieniądze z oferty przekażemy wozy Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz radio TOK+Muzyka bez reklam - teraz 60% taniej w promocji Black Friday!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA