REKLAMA

Likwidacja OFE: czy warto przenieść pieniądze do ZUSu?

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-06-06 11:00
Czas trwania:
02:04 min.
Udostępnij:

Likwidacja OFE to już kwestia kilku miesięcy. Wczoraj mówiłam w Przewodniku o wariancie domyślnym, w którym nasze konta OFE zostają przekształcone w Indywidualne Konta Emerytalne. Pieniądze które zostaną przekwalifikowane, będą jednak pomniejszone o 15 procent opłaty przekształceniowej. Środki te trafią do FUSu, czyli funduszu, który na bieżąco wypłaca emerytury. Rząd liczy, że będzie to 19 miliardów zł. Ale tym samym - państwo nie będzie musiało tych 19 miliardów dopłacać do FUSu z budżetu - a pieniądze wyda w inny sposób. Rozwiń »


Przemiana OFE w IKE to jak wspomniałam - wariant domyślny. Dostaniemy jednak możliwość wyboru: do 10 stycznia przyszłego roku każdy będzie mógł zgłosić w swoim OFE, że chce, by jego środki trafiły nie na IKE, lecz w całości zostały przekazane do ZUSu. Taka decyzja ma oczywiście swoje następstwa.

Po pierwsze - za przeniesienie środków z OFE do ZUSu - państwo nie pobierze żadnej opłaty. Rząd tłumaczy to tym, że emerytura, która w przyszłości będzie wypłacana emerytowi, będzie wtedy objęta zwykłym podatkiem dochodowym, stąd teraz - przy przenoszeniu - żadnych opłat rząd pobierać nie będzie.

Jeśli wybierzemy wariant z ZUSem - równowartość tego, co mamy w OFE, zostanie dopisana do naszego podstawowego konta w Funduszu. O tyle ile mamy w OFE - przeciętnie jest to ok. 8-9 tys. złotych - zwiększy się zobowiązanie ZUSu wobec nas na przyszłość.

Ponieważ jednak OFE nie trzymają gotówki, tylko poczyniły rynkowe inwestycje - to te papiery zostaną przekazane do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a nim zarządza państwowy Polski Fundusz Rozwoju. statecznie więc pieniądze będą mogły być inwestowane w to, co państwo uzna za słuszne.

Co więc wybrać w ramach likwidacji OFE: IKE czy ZUS? Każdy musi wybrać sam. Ale jutro w przewodniku spróbujemy jeszcze porównać skutki obu wyborów. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry jest likwidacja OFE to już tylko kwestia kilku miesięcy wczoraj mówiłam w przewodniku wariancie domyślnym, w którym nasze konto o VAT będą przekształcone w indywidualne konta emerytalne pieniądze, które będą przepisane będą jednak pomniejszona o 15 % opłaty przekształceniowej pieniądze z tej opłaty trafią do wpustów, czyli do funduszu, który na bieżąco wypłaca emerytury w rząd liczy, że będzie to Rozwiń » 19 miliardów złotych i tym samym państwo nie będzie musiało z tych 19 miliardów złotych dopłacać do głosu z budżetu będą to, więc wolne pieniądze, które państwo wyda inny sposób przemiana OFE w panikę to jak wspomniałam wariant domyślny, ale jeżeli komuś się on nie podoba dostaniemy możliwość wyboru, by wszystkie pieniądze z OFE przekazać do ZUS -u w odpowiednią deklarację trzeba będzie złożyć do 10 stycznia i taka decyzja oczywiście swoje następstwa po pierwsze za przeniesienie środków OFE do ZUS-u państwo nie powie, że żadnej opłaty prąd tłumaczy to tym, że emerytura, która w przyszłości będzie wypłacana właśnie wtedy będzie objęta podatkiem dochodowym stąd teraz przy przenoszeniu pieniędzy żadnych opłat rząd powie tak nie będzie jeżeli, więc wybierzemy wariant z ZUS-em równowartość tego co mamy w OFE od przeciętnej jest to 89000 zł zostanie dopisana do naszego podstawowego konta funduszu to znaczy, że o tę kwotę zwiększy się zobowiązanie ZUS -u wobec nas na przyszłość, ponieważ jednak owe nie trzymają gotówki tylko poczyniły rynkowo inwestycje to wartość papierów zostanie wpisana do naszego rachunku, ale same papiery będą przekazane do funduszu rezerwy demograficznej, a nim zarządza państwowy Polski fundusz rozwoju w ostatecznym, więc pieniądze będą mogły być inwestowane przez państwo wprost co państwo uzna za słuszne co, więc wybrać w ramach likwidacji OFE IKE czy ZUS o każdy musi decydować samodzielnie, ale jutro w przewodniku spróbuje jeszcze porównać z nut w obu tych Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium - Radio TOK FM bez reklam: czyli TOK + Muzyka, podcasty z audycji Radia TOK FM oraz podcastowe produkcje oryginalne TOK FM. Tylko teraz w cenie 15 zł za miesiąc. Na zawsze!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA