REKLAMA

Likwidacja OFE: co wybrać - IKE cz ZUS?

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-06-07 11:00
Czas trwania:
02:11 min.
Udostępnij:

OFE - do lamusa. Wkrótce ustawę przyjmie parlament, i z początkiem nowego roku Otwarte Fundusze Emerytalne znikną. A co z pieniędzmi, które tam zostały? Rozwiń »

Jak wspominałam w poprzednich odcinkach przewodnika - w domyślnej, czyli wybranej przez rząd wersji, środki, które zostały w OFE, zmienią swój status: staną się pieniędzmi na Indywidualnych Kontach Emerytalnych. Będziemy jednak mogli zdecydować, że jeśli ta wersja nam się nie podoba - możemy przekazać wszystkie pieniądze z OFE na nasze konto w ZUSie. Co więc wybrać?

Spróbujmy pewne sprawy porównać. Po pierwsze: pieniądze przekazane na IKE na wstępie zostaną pomniejszone o 15 procent opłaty, którą pobierze rząd. Jeśli przekażemy pieniądze do ZUSu - opłaty na wstępie nie ma.

Po drugie: pieniądze z IKE będą inwestowane na rynku: czyli w akcje, obligacje czy inne instrumenty. To daje szanse na ich pomnożenie, ale jednocześnie tu będą działać normalne reguły rynku. Nie ma gwarancji, że przy krachu na giełdach, ubezpieczony nie straci.

Pieniądze w ZUSie - zostaną dopisane do naszego konta jako zobowiązanie państwa wobec nas - przyszłych emerytów. To będzie jednak zapis wirtualny, który stanie się pieniędzmi dopiero, gdy przejdziemy na emeryturę. Nie znaczy to jednak, że z tą kwotą nic się nie dzieje. Każdego roku jest ona waloryzowana. Waloryzacja - nie może być ujemna, czyli zawsze ten wirtualny zapis rośnie.

Kiedy porównuje się długoterminowe wyniki funduszy inwestycyjnych z waloryzacją ZUSu, okazuje się, że... dla emeryta wychodzi w sumie na to samo.

Ważną kwestią jest dziedziczenie. To fakt: pieniądze z IKE będą odziedziczone przez naszych bliskich po naszej śmierci. W ZUSie - dziedziczenia oczywiście nie ma. Ale z drugiej strony: ZUS też oferuje różne formy wsparcia. Są przecież renty rodzinne i inne świadczenia, a ich wysokość zależy od tego, ile uzbieraliśmy na koncie w ZUSie.

Co więc wybrać? IKE czy ZUS? Każdy musi zdecydować samodzielnie. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry z OFE do lamusa wkrótce ustawę przyjmie parlament jest początkiem nowego roku otwarte fundusze emerytalne znikną, a co z pieniędzmi, które tam zostały jak wspominają w poprzednich odcinkach przewodnika domyślnej, czyli wybranej przez rząd wersji środki, które zostały oferty zmienią swój status staną się pieniędzmi na indywidualnych kontach emerytalnych zostaniemy jednak prawo wyboru, jeżeli ta wersja Rozwiń » obozowych no nam się nie podoba możemy zdecydować o tym, że wszystkie pieniądze z oferty trafią na nasze konto w ZUS-ie są, więc wybrać spróbujmy ważne sprawy porównać po pierwsze, pieniądze przekazane na weekend na wstępie zostaną pomniejszone o 15 % opłaty, którą pobierze rząd, jeżeli przekażemy pieniądze do ZUS-u i opłaty na wstępie nie będzie po drugie, pieniądze z IKE będą inwestowane na rynku, czyli w akcje obligacje czy inne instrumenty finansowe to daje szansę na ich pomnożenie, ale jednocześnie warto pamiętać, że będą działać normalne reguły rynku, czyli nie ma gwarancji, że przy krachu na giełdach ubezpieczony nie straci pieniądze w ZUS-ie tymczasem zostało dopisane do naszego konta jako zobowiązanie państwa wobec nas przyszłych emerytów to będzie jednak zapis wirtualnych, które stanie się pieniędzmi dopiero wtedy, gdy przejdziemy na emeryturę nie znaczy to jednak, że z tym wirtualnym zapisem nic się dzieje do każdego roku jest on waloryzowany, a waloryzacja nie może być ujemna, czyli zawsze ten wirtualny zapis rośnie, kiedy porównuje się długoterminowe wyniki funduszy inwestycyjnych z waloryzacją ZUS się okazuje się, że dla emeryta tak naprawdę wychodzi w sumie na jaw to samo przy wyborze ważną kwestią może być dziedziczenie to fakt pieniądze z IKE będą odziedziczone przez naszych bliskich po naszej śmierci w ZUS-ie na podstawowym koncie dziedziczenia oczywiście nie ma, ale z drugiej strony ZUS też oferuje różne formy wsparcia są przecież renty rodzinne i inne świadczenia, a ich wysokość zależy od tego ile uzbieraliśmy na koncie w ZUS-ie co więcej w bardziej korzystne IT przez ZUS każdy musi zdecydować samodzielnie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Black Weeks w TOK FM Premium to 60% zniżki na wszystkie pakiety. Podcasty i Radio TOK FM bez reklam w najniższej cenie w roku! Poznaj nowy pakiet "RAZEM" dla 3 osób.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA