REKLAMA

INNOSTAL oraz INNOship. Masz firmę w branży hutniczej, stalowej lub stoczniowej? Posłuchaj!

SuperFundusze
Data emisji:
2019-06-10 12:40
Audycja:
Czas trwania:
13:27 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Super Fundusze, a no właśnie, zaczynamy kolejną serię z cyklu Super fundusze. Serię doskonale państwu znaną z anteny Radia TOK FM. To jest taki cykl, w którym przybliżamy państwu, jak może starać się o fundusze europejskie na rozwój np. własnej firmy czy na swój osobisty rozwój, na zwiększenie kompetencji. Koordynatorem tego, jak dzielone są fundusze europejskie w Polsce, jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. To właśnie z Ministerstwem we współpracy powstaje nasz cykl, nasza audycja Super Fundusze.  Rozwiń »
A dziś zajmiemy się dwoma dość szczególnym konkursami, które znajdziemy w programie inteligentny rozwój. Super Fundusze, a gościem Super Funduszy dzisiaj jest pani dr inż. Katarzyna Samsel dyrektor działu koordynatorów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, dzień dobry, dzień dobry. No właśnie, program operacyjny inteligentny rozwój, bo dzisiaj w nim się poruszamy, to właściwie są pieniądze dla kogo? Przede wszystkim, jak rozumiem, dla firm. Przede wszystkim dla firm, natomiast, co istotne, od tego roku z naszych konkursach mogą brać udział nie tylko sami przedsiębiorcy, ale również konsorcja, w skład których wchodzą również jednostki naukowe. To jest bardzo ważne właściwie, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że sam program, o którym mówimy, czyli program operacyjny Inteligentny Rozwój, dotyczy w dużej części finansowania badań, wdrażania tych badań i innowacji rozwoju w nowoczesnym kierunku. 

Fundusze, którymi dysponuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, muszą być przeznaczone na badania i rozwój. Muszą służyć opracowaniu innowacyjnych technologii, która następnie zostają wdrożone przez te przedsiębiorstwa w swojej działalności. Na tak, to jest bardzo ważne wskazanie, bo w sumie na tym trochę to polega, żeby tę naszą gospodarkę również dzięki pieniądzom, które są do wzięcia z Unii Europejskiej, przełożyć na te bardziej nowoczesne tory. W zupełności się z panią zgadzam. Tak jest, to ustaliliśmy już jest dla kogo właściwie w ramach samego programu Inteligentny Rozwój są pieniądze, no to teraz schodzimy troszkę, jakby piętro niżej.  Mówimy o specyficznych dzisiaj jednak dość dwóch konkursach, ale to może jeszcze takim tytułem wprowadzenia. Kto ogłasza konkursy, dla jakich województw, dla jakich branż? O szczegóły panią poproszę.  Programy sektorowe są jedną z grup programów, które realizuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. To my ogłaszamy konkursy w ramach właśnie poszczególnych programów. Programy, o których dzisiaj mówimy to program INNOSTAL i INNOship, program INNOSTAL skierowany jest do przemysłu, do sektora stalowego, natomiast program INNOship do polskiego sektora stoczniowego. 

No i właśnie tu wychodzi nam już ta specyfika branż, o  których dzisiaj rozmawiamy i w sumie też specyfika przedsiębiorców, których dotyczy dzisiejszy odcinek i pieniądze, które są do wzięcia. Proponuję, żebyśmy rozbiły te dwa konkursy i chyba to, co najciekawsze w tej chwili do powiedzenia, to jest to, że te konkursy właściwie trwają. W sensie, to się odbywa teraz, już są nabory wniosków. Tak, program INNOSTAL, tutaj chciałbym zwrócić uwagę, że nabór w tym konkursie został przedłużony na wniosek właśnie zainteresowanych firm do 19 sierpnia. Tutaj istnieje kilka specyficznych określonych wspólnie z branżą stalową obszarów tematycznych, są to: nowe i ulepszone wyroby stalowe wraz z technologiami ich wytwarzania, nowe i ulepszone materiały wsadowe i stopy do produkcji Hutniczej oraz szereg pozostałych obszarów. Dokładnie z tą dokumentacją można się zapoznać na naszej stronie internetowej w zakładce dedykowanej temu konkursowi. Tutaj bym chciała podkreślić, że na 1 projekt można otrzymać od 2 do 30 000 000 zł. Bardzo dużo pieniędzy. Na konkurs przeznaczyliśmy aż 190 000 000 złotych. 

No to rzeczywiście, jest po co sięgać. Tak i tutaj jak już wspominały zarówno przedsiębiorcy, jak i konsorcja przedsiębiorców lub też konsorcja przedsiębiorców razem z jednostkami naukowymi mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów właśnie w tych wskazanych obszarach tematycznych. Stal, czyli coś, co się kojarzy jako właśnie ta moc, siła, ale z drugiej strony jest to bardzo poważny materiał, z którego produkuje się bardzo dużo rzeczy i, jak rozumiem, również chodzi też o to, żeby korzystając z tej stali z tego typu ciężkiego czy sprzętu, no bo to się tak właściwie kojarzy, ale również tak optymalizować procesy, żeby np. zużywać jak najmniej energii, czyli też jest taki odcinek, żeby na tę bardziej ekologiczną nóżkę postawić naszej działalności. 

Oczywiście jest to jeden z obszarów, gdzie mogą być opracowane innowacyjne systemy i technologie zmniejszające szkodliwe emisje dla środowiska, tak więc jak najbardziej te technologie mają być mniej energochłonne, generować mniej zanieczyszczeń. Firmy, które zgłaszają się do konkursu muszą mieć jakąś wizję tego, co chcą przeprowadzić? Oczywiście, powiedziałbym nawet, że muszą już wiedzieć w jakim kierunku ten proces badawczy pójdzie, gdyż muszą we wniosku przedstawić również opłacalność wdrożenia danego rozwiązania. Więc nie da się tak, że tak powiem, na rybkę: pójdę, zgłoszę się i właściwie samo się wydarzy.  To znaczy w naszych konkursach możliwe jest poprawianie wniosków z tym, że ponieważ ten konkurs nie jest wieloetapowy, składamy już jeden konkretny wniosek. Natomiast, jeśli podczas oceny takiego wniosku okaże się, że pewne elementy można by nieco dopracować, to wtedy zapraszamy do naszego innego programu jest nim Szybka Ścieżka, nabór jesienny.  Tak więc to nie jest tak, że taki wniosek negatywnie oceniony od razu przepadł. 

No to mamy i konsorcja, mamy firmy, przedsiębiorców lub właśnie konsorcja przedsiębiorstw i jeszcze ta współpraca z jednostkami naukowymi, czyli to na co właściwie stawiamy w funduszach unijnych przede wszystkim, żeby to właśnie wdrożenia, prace badawcze, żeby to sfinansować, bo to kosztuje potężne pieniądze, a jak już jest wdrożone, jak już jest opracowane to potem łatwiej jest to powtórzyć w produkcji. Więc w sumie do tego dążymy w tym rozdaniu funduszy europejskich. Celem takiego projektu może być opracowanie linii pilotażowej, która potem już po przełożeniu na konkretne warunki będzie generować w takiej firmie zysk. No i proszę bardzo, to jest jedna odsłona, ale wspomniałyśmy o tym na samym początku, że dzisiaj chcemy opowiedzieć o dwóch konkursach. INNOSTAL już za nami, jak powiedziałyśmy, nabór przedłużony, czyli jeszcze można się zgłaszać właściwie to do połowy sierpnia, jeżeli dobrze pamiętam kalendarz. Do 19 sierpnia, do godziny 16:00. Proszę bardzo, to warto sobie zapisać. 

Ale mamy też drugi konkurs, o którym chciałyśmy dziś opowiedzieć, czyli konkurs INNOship. Tutaj też, jak rozumiemy, nabór za chwilę się rozpocznie i też będzie jeszcze przez chwilę trwał. Nabór zostanie ogłoszony, nie, nabór już jest ogłoszony. Natomiast konkurs zostanie otwarty dokładnie 17 czerwca i potrwa do 16 września do godziny 16:00. Podobnie jak w pierwszym konkursie, tu również zapraszamy przedsiębiorstwa, konsorcja przedsiębiorców, jak również konsorcja złożone z przedsiębiorców i jednostek naukowych naukowych. Tutaj obszary są badawcze ukierunkowane na wzrost konkurencyjności polskiego sektora stoczniowego. Obszarów jest pięć, wśród nich możemy wymienić: nowoczesne metody i narzędzia wspierające proces projektowania oraz eksploatacji jednostek pływających, rozwój i wdrożenie nowoczesnych przyjaznych dla środowiska naturalnego oraz spełniających aktualne i przyszłe normy środowiskowe form zasilania, tak więc znowu tutaj wracamy do do tego, co poruszyłyśmy wcześniej, to znaczy przyjaznych dla środowiska. 

No tak, no i mamy tutaj branżę specyficzną, INNOship to sama nazwa właściwie wskazuje, że chodzi o sektor stoczniowy, ale tutaj też... Innowacyjny sektor stoczniowy. Ale tutaj też warto przypomnieć sobie, być może nie wszyscy sobie uświadamiają, że oprócz stoczni tych dużych, które budują np. duże statki, które mają posłużyć właśnie w przemyśle, i to jest często eksportowane, również Polska jest całkiem dobrym producentem jachtów, które się sprzedaje za granicą i to też jest, jak rozumiem, ten obszar, w  który można, jak się taką stocznię jachtową posiada, również zgłaszać. Jak najbardziej, tutaj również zwracam uwagę, że mogą być w ramach konkursu dofinansowane projekty, gdzie będą opracowywane prototypowe, nowatorskie konstrukcje obiektów na nabrzeżach, tak więc zakres konkursu jest szeroki. Zachęcam również do zapoznania się w tym przypadku z dokumentacją konkursową. 

No i znowu to samo, czyli musimy mieć jakiś pomysł, jakąś wizję, nie da się bez tego właściwie zupełnie wystartować w konkursie i otrzymać dofinansowanie. Musimy wiedzieć co wdrożymy i tak odpowiednio ułożyć proces badawczy, aby móc taką technologię dopracować. Już sam element wdrożenia nie może być dofinansowany z naszych środków, natomiast wszystko, co doprowadza nas do tego etapu, jak najbardziej. Czyli badania, zlecone badania i sprawdzanie tego, co już jest właściwie wymyślone. Zarówno wynagrodzenia kadry, tak, czy najróżniejsze ekspertyzy dodatkowe pomocnicze, materiały, elementy, z których budowane będą linie pilotażowe, zakres katalogu kosztów, które są kwalifikowane w ramach tych programów jest dość szeroki. No to znów sektor, wcześniej mówiłyśmy o tym sektorze hutniczym, stalowym w tym pierwszym konkursie, czyli INNOSTAL, tutaj właśnie jednostki pływające, wszystko, co się z tą infrastrukturą pływającą i nabrzeżami wiąże. 

To jest ten drugi konkurs, czyli konkurs INNOship, który za chwilę nabór zostanie wniosków otwarty. Wszystko pod tym jednym wspólnym szyldem, czyli stawiamy na to, żeby dać przedsiębiorcom pieniądze na to, żeby mogli przeprowadzić właśnie badania, rozwój, te pierwsze wdrożenia, pierwsze testy, a jak to się uda i tutaj pieniądze te unijne, które potencjalny przedsiębiorca dostanie, zostaną wykorzystane no to,  no rozwój to już nie w tym odcinku. To już są, jakby inne nowe środki przeznaczone, nie w tych dwóch konkursach. Tak, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, tak jak wspominałam, dysponuje środkami na dopracowanie tych technologii, na badania i rozwój. Na badania i rozwój w dwóch dość specyficznych, państwo przyznają, obszarach pieniądze dzisiaj znalazłyśmy. Bardzo pani dziękuję za opowiedzianą historię, pani dr inż. Katarzyna Samsel dyrektor działu koordynatorów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju była moim i państwa gościem.  Bardzo dziękuję za spotkaniem, dziękuję bardzo. 

Ale właściwie, no dzisiaj wspominałyśmy o branżach dość specyficznych, ale dla wszystkich tych z państwa przedsiębiorców, którzy w ogóle chcieliby prowadzić jakieś prace badawczo-rozwojowe, inwestować w innowacje, ale mają państwo lub niezbyt duże doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy europejskich albo są państwo w tej fazie testowej, przygotowywania no to warto pamiętać, że Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ma taki instrument, który nazywa się step, czyli Sprawdzamy Twój Eksperymentalny Pomysł i to jest takim trochę wyjściem frontem do przedsiębiorcy, który nie do końca wie, czy jego pomysł jest dobry, czy się nadaje, czy się nie nadaje.  Można z urzędnikami ministerstwa i ekspertami, którzy będą do tego wyznaczeni, sprawdzić, analizować ten nasz projekt, może coś poprawić, żeby można było rzeczywiście się o pieniądze unijne starać, żeby ten wniosek był pełniejszy.  Także polecałem państwu również zajrzeć do tego czym jest instrument Step. 

No i to właściwie wszystko dzisiaj o funduszach europejskich cyklu Super Fundusze. Za tydzień w poniedziałek kolejny odcinek, kolejne spotkanie z naszego cyklu. Zachęcamy także oczywiście, żeby zajrzeć na strony internetowe, gdzie o pieniądzach z Unii Europejskiej, o funduszach unijnych można dowiedzieć się bardzo dużo, czyli funduszeeuropejskie.gov.pl albo Instrumenty Finansowe Unii Europejskiej, czyli instrumentyfinansoweUE.gov.pl. polecam także państwu oczywiście zakładkę Super Fundusze na stronie tokfm.pl. Super Fundusze w Radiu TOK FM, projekt współfinansowany ze środków funduszu spójności w Unii Europejskiej.
Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: SUPERFUNDUSZE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium teraz 40% taniej. Wybierz pakiet z aplikacją mobilną - podcasty, audycje i radio bez reklam zawsze pod ręką.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA