REKLAMA

Wakacje! Jak się dobrze bawić i nie zbankrutować?

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-06-19 11:00
Czas trwania:
02:16 min.
Udostępnij:

Dziś zaczynają się wakacje! Większość pewnie już ma zaplanowane urlopy... a jak wiadomo, w czasie urlopu najłatwiej dać się ponieść emocjom.... i wydać znacząco za dużo pieniędzy. Przed emocjami nie uciekniemy, ale są sprawy, za które płacimy zupełnie niepotrzebnie. Rozwiń »

Najważniejsza sprawa - to uważne posługiwanie się kartą płatniczą za granicą. Sprawdźmy w banku, ile wynosi prowizja za płatność zagranicą czy za wyjęcie pieniędzy z miejscowego bankomatu... Na szczęście banki coraz częściej udostępniają klientom za darmo albo za naprawdę nieduże pieniądze karty walutowe, czy takie, które automatycznie rozpoznają walutę w której płacimy - banki nie miały innego wyjścia, bo odkąd np. Revolut ze swoją darmową kartą obsługującą bardzo wiele walut wszedł na polski rynek - kliencie chętnie z niego korzystali. Ta część usług jest więc na szczęście coraz tańsza.

A kiedy już na zagranicznych wakacjach będziemy płacić kartą czy wyciągać pieniądze z bankomatu - pamiętajmy, że jeśli urządzenie zapyta nas, w jakiej walucie chcemy wykonać transakcję - w zdecydowanej większości przypadków korzystniej będzie dla nas wybrać rozliczenie w miejscowej walucie, a nie w złotówkach! Chodzi o koszty przewalutowań i prowizji - wybierając rozliczenie w walucie kraju, w którym jesteśmy, zazwyczaj wyjdziemy na plus.

A zanim wyjedziemy na wakacje, też trzymajmy się kilku zasad: upewnijmy się, ile dokładnie będzie kosztował nasz bilet lotniczy razem z bagażem, ile wyniesie pełna cena pokoju w hotelu, a tym bardziej - mieszkanie wynajęte przez air bnb; sprawdźmy czy na parkingu przy lotnisku nie czekają na nas dodatkowe opłaty itd. Lepiej wiedzieć to wcześniej, niż tracić nerwy już w czasie urlopu. I jeszcze jedno - za wszystkie kluczowe rzeczy - takie jak noclegi, przeloty czy rezerwacje - warto płacić kartą. Gdyby okazało się, że są kłopoty - to zapłata kartą zostawia ślad w banku i daje nam szansę na odzyskanie pieniędzy. Płatność przelewem, a tym bardziej gotówką, zostawi nas z niczym. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry wakacje właśnie się zaczynają większość pewnie mają zaplanowane urlopy, a jak wiadomo w czasie urlopu najłatwiej zdać się ponieść emocjom i widać znaczącą za dużo pieniędzy przed emocjami nie uciekniemy, ale są takie sprawy, o których możemy zadbać, żeby Zanie nie przepłacać najważniejsza rzecz to oczywiście uważny posługiwanie się kartą płatniczą szczególnie za granicą sprawdźmy w banku Rozwiń » ile wynosi prowizja za płatności zagraniczne czy za wyjęcie pieniędzy z miejscowego bankomatu na szczęście banki coraz częściej udostępniają klientom za darmo albo za naprawdę nieduże pieniądze karty walutowe banki nie bardzo miały inne wyjście bo, odkąd np. Revolut ze swoją darmową kartą obsługującą wiele walut wszedł na Polski rynek klienci bardzo chętnie z niego korzystali tak część usług staje się, więc na szczęście coraz tańsza a kiedy już na zagranicznych wakacjach będziemy płacić kartą czy wyciągać pieniądze z bankomatów w pamiętajmy, że jeżeli urządzenie zachwyca nas w jakiej walucie chcemy wykonać transakcje w zdecydowanej większości przypadków korzystniej dla nas będzie wybrać rozliczenie w miejscowej walucie ani w złotówkach chodzi tutaj o koszty przewalutowania prowizji, które czasami generuje sam bankomat i operator tej maszyny, wybierając rozliczenie w walucie kraju, w którym aktualnie jesteśmy zazwyczaj wyjdziemy na plus ale zanim wyjedziemy na wakacje też warto trzymać się kilku zasad np. upewnijmy się ile dokładnie będzie kosztował nasz bilet lotniczy razem z bagażem ile wyniesie pełna cena pokoju hotelu a tym bardziej mieszkania wynajętego np. przez airbnb sprawdźmy czy na parkingu przy lotnisku nie czekał na nas dodatkowe opłaty i t d. lepiej to wszystko wiedzieć wcześniej niż potem stracić nerwy już w czasie urlopu jeszcze jedno za wszystkie kluczowe rzeczy takie jak noclegi przeloty czy inne rezerwacje warto płacić kartą, gdyby się bowiem okazało, że są jakieś kłopoty z realizacją transakcji zapłata kartą zostawia w banku ślad daje nam potem szansę na odzyskanie pieniędzy płatność przelewem a tym bardziej gotówką dochodzenia swoich roszczeń znacząco Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA