REKLAMA

Kleszcze - pełnia sezonu !

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2019-06-24 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:26 min.
Udostępnij:

Kleszcze - właśnie nadszedł sezon ich największej aktywności. Ich ukąszenie może być przyczyną kilku chorób: boreliozy, babeszjozy, bartonellozy, erlichiozy.... Wystarczy! Rozwiń »

U nas najczęściej przenoszą boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

By kleszcz nas zaraził chorobą, sam musi być zarażony. Po kleszczu tego widać. A statystyka ? Przyjmuje się, że 10 -15 procent kleszczy jest zarażonych boreliozą. Co do wirusa, który powoduje zapalenie mózgu szacunki są jeszcze mniej precyzjne: 3-15 procent kleszczy jest jego nosicielem. Im dalej na północ i wschód Polski tym więcej zarażonych kleszczy i tym więcej przypadków obu chorób. Przeciwko boreliozie szczepionki nie ma, jest natomiast przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Jak kleszcz przekazuje nam chorobę? Pobiera od nas krew a równocześnie wstrzykuje nam swoją ślinę. W ślinie są krętki borelii lub wirus. Równocześnie pajęczak nas znieczula byśmy za wcześnie się nie zorientowali, że właśnie jesteśmy jego ofiarą.

Co możemy zrobić, by zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza? O tym jutro przed 14. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie dr Ewa Podolska kleszcze właśnie na 3 sezon ich największej aktywności ich ukąszenie może być przyczyną kilku chorób boreliozy bada się z Bartona Alojzy Ehrlich jazy wystarczy u nas najczęściej przenoszą boreliozę kleszczowe zapalenie móżdżku, by kleszcz nas zarazić chorobą sam musi być zarażona po kleszczu tego nie widać, a statystyka przyjmuje się, że 10 do 15 % kleszczy jest zarażonych boreliozą co do wirusa, który powoduje zapalenie Rozwiń » mózgu szacunki są jeszcze mniej precyzyjny w 3 do 15 % kleszczy jest jego nosiciele dalej na północ wschód Polski tym więcej zarażonych kleszczy i tym więcej przypadków obu chorób przeciwko boreliozie szczepionki nie ma jest natomiast przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu jak kleszcz przekazuje na chorobę pobiera od nas kre w, a równocześnie wstrzykuje nam swoją ślinę ślinie są krętki boreliozy lub wirus równocześnie pajęczak nas znieczula byśmy za wcześniejsze nie zorientowali, że właśnie jesteśmy ofiarą co możemy zrobić, by zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza o tym jutro przed czternastą przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i zabierz TOK FM na wakacje!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA