REKLAMA

Kleszcze: rumień wędrujący - cóż to takiego?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2019-06-25 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:38 min.
Udostępnij:

Wróciliśmy ze spaceru i znaleźliśmy na sobie kleszcza. Pełnego krwi. Strach! Czy zaraził nas boreliozą. W tym momencie nie wie nikt. Słyszeliśmy, że trzeba zażywać antybiotyk. Idziemy do lekarza. A on odmawia. Mówi - trzeba czekać. Na co? Na rumień wędrujący. A cóż to takiego? Rozwiń »


Nazwa wskazuje, że to rumiana plama, która wędruje po ciele. Nic z tego. Rumień powstaje w miejscu ukąszenia, a nazwa wędrujący jest związana z jego powiększaniem się w ciągu kilku dni. Na początku to czerwona plamka, która się powiększa. Typowy rumień w ciągu kilku dni osiąga średnicę 5 cm. Taki wzorcowy przypomina tarczę strzelniczą, gdyż w środku zmiany znajduje się plamka po ukąszeniu kleszcza, wokół niej pojawia się blady okrąg niezmienionej skóry i to jest charakterystyczne, a za nim powiększająca się czerwona obręcz. Może być lekko wypukły, ciepły, bolesny w dotyku. Nie pojawia się zaraz po ukąszeniu. Niektóre źródła mówią: między 3 a 30 dniem, najczęściej jednak nie wcześniej niż w drugim tygodniu.

Jeżeli lekarz nie ma wątpliwości, że to klasyczny rumień wędrujący, stawia diagnozę - borelioza. Zapisuje antybiotyk, który bierzemy przez kilka tygodni. Ale rzecz nie zawsze wygląda tak prosto.

Więcej o tym jutro przed 14 Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie w dzień dobry Ewa Podolska wróciliśmy ze spaceru i znaleźliśmy na sobie kleszcza pełnego krwi strach czy zaraził nas boreliozą w tym momencie nie wie nikt słyszeliśmy, że trzeba zażywać antybiotyk idzie do lekarza, a on odmawia mówi trzeba czekać na co na rumień wędrujący, a cóż takiego nazwa wskazuje, że to rumiana plama, która wędruje po ciele nic z tego rumień powstaje w miejscu ukąszenia, a nazwa wędrującej jest związana z jego Rozwiń » powiększaniem się w ciągu kilku dni na początku to czerwona plamka, która powiększa typowy rumień w ciągu kilku dni osiąga średnicę 5 cm taki wzorcowy przypomina tarczy strzelnicą, gdy w środku zmiany znajduje się plamka po ukąszeniu kleszcza wokół niej pojawia się blady okrutnie zmienionej skóry i to jest charakterystyczny a zanim powiększające się czerwona obręcz może być lekko wypukły ciepły bolesny dotyku nie pojawia się zaraz po ukąszeniu niektóre źródła mówią między trzecim, a trzydziestym dniem najczęściej jednak nie wcześniej niż w drugim tygodniu, jeżeli lekarz nie ma wątpliwości, że to klasyczny rumień wędrujący stawia diagnozę borelioza zapisuje antybiotyk, który bierzemy wszystkich dlatego, ale rzecz nie zawsze wygląda tak prosta więcej o tym jutro przed czternastą przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i zabierz TOK FM na wakacje!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA