REKLAMA

Kleszcze: Mamy rumień. Co dalej?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2019-06-26 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:29 min.
Udostępnij:

Znaleźliśmy na sobie kleszcza. Po tygodniu pojawiło się na skórze charakterystyczne znamię tzw rumień wędrujący. Przypomnijmy: czerwona plama, która się powiększa, później w środku powstaje charakterystyczne przejaśnienie. Lekarz postawił diagnozę - borelioza. Zapisał antybiotyk. Po kilku dniach rumień znika. Ale antybiotyk należy wziąć do końca. Rozwiń »

Niestety z rumieniem wędrującym jest pewien problem. Nie tylko to , że wcale nie jest taki łatwy do rozpoznania, ale przede wszystkim to, że występuje tylko u części chorych. Podawane dane są różne. Jedne mówią o 60 -70 procentach. Inne, że ma go tylko co trzeci chory. W przypadku dzieci tylko 10 procent.

Jeśli zdarza się taka sytuacja, że kleszcz był a rumienia nie ma to można zrobić testy. Nie wcześniej niż dwa tygodnie od ukąszenia. Zaczyna się od testu przesiewowego ELISA. Wynik ujemny - boreliozy nie ma, wynik dodatni nie wiadomo. Wtedy robi się test tzw. Western - Blot. I znowu podobnie. Dodatni wynik też jeszcze nie przesądza o tym, że mamy boreliozę. Jednak wtedy lekarz zazwyczaj już rozpoczyna leczenie antybiotykiem.

Przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed 14 Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
wodni TOK FM na zdrowie dr Ewa Podolska znaleźliśmy na sobie kleszcza po tygodniu pojawiło się na skórze charakterystyczne z nami tzw. rumień wędrujący przypomni czerwona plama, która się powiększa później w środku powstaje charakterystyczne przejaśnienie lekarz postawił jak nas boreliozą zapisał antybiotyk po kilku dniach między NIK, ale antybiotyk należy wziąć do końca jestem z rumieniem wędrującym jest święto nie tylko to, że wcale nie jest łatwy do Rozwiń » rozpoznania, ale przede wszystkim to, że występuje tylko część chorych w podawane dane są różne jedne mówią o 6070 % inne, że mogą tylko co trzeci chory w przypadku dzieci tylko 10 % jeśli zdarza taka sytuacja, że kleszcz był rumienia nie ma to można zrobić test nie wcześniej 2 tygodnie korzeń zaczyna się od testu przesiewowego Elisa wynik ujemny boreliozy nie ma wynik dodatni wiadomo wtedy robi się w kwestii tzw. US ten blok i znowu podobnie dodatni wynik też jeszcze nie przesądza o tym, że mamy boreliozę jednak wtedy lekarz zazwyczaj już rozpoczyna leczenie antybiotyk więcej jutro przed 14 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz radio TOK+Muzyka bez reklam - teraz 40% taniej w zimowej promocji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA