REKLAMA

Można już składać wnioski o 500 plus na pierwsze dziecko

Przewodnik Finansowy TOK FM
Data emisji:
2019-07-01 11:00
Czas trwania:
02:04 min.
Udostępnij:

Właśnie rozpoczął się lipiec. A to zgodnie z obietnicami rządu miesiąc, od którego świadczenie 500 plus zostaje rozszerzone na każde dziecko, które nie ma jeszcze 18 lat. Bez żadnego kryterium dochodowego. Oznacza to, że właśnie rusza przyjmowanie wniosków od rodziców, którzy chcą takie wsparcie otrzymać. Od dziś dokumenty można składać przez internet. Najczęściej rodzice wybierają się na nasze konto bankowe i złożenie wniosku tą właśnie drogą, ale można to zrobić także przez system empatia czy na platformie usług elektronicznych ZUSu. Rozwiń »
Kto jednak nie chce składać wniosku przez internet i woli wypełnić dokumenty papierowe - musi poczekać do sierpnia - urzędy tradycyjne papierowe wnioski zaczną przyjmować dopiero wtedy.

Pieniądze do rodziców nie trafią jednak od razu. Kto złoży wniosek w lipcu lub sierpniu - dostanie pieniądze najpóźniej w październiku, oczywiście z wyrównaniem od lipca. Kto wyśle wniosek we wrześniu - pieniądze z wyrównaniem od lipca dostanie w listopadzie. Ale uwaga - kto ze złożeniem wniosku wstrzyma się aż do października - nie dostanie wyrównania od lipca!

A co jeśli jeśli dziecko urodzi nam się np. dopiero zimą? Wtedy rodzice mają 3 miesiące od chwili narodzin dziecka, by wystąpić o świadczenie. Pieniądze będą wypłacone z wyrównaniem od miesiąca narodzin dziecka.
Pamiętajcie, że świadczenie może pobierać jedno z rodziców.

Ważną zmianą w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów jest to, że świadczenie przysługuje także domom dziecka czy pogotowiom opiekuńczym, przy czym pieniądze - według zapisów ustawy - mają trafić przede wszystkim na rozwój zainteresowań oraz zwiększanie szans edukacyjnych dzieci, które przebywają w takich placówkach. Do tej pory: 500 plus dzieciom w takich miejscach nie przysługiwało. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik finansowy TOK FM Aleksandra Dziadykiewicz dzień dobry właśnie rozpoczął się lipiec, a to zgodnie z obietnicami rządu miesiąc, od którego świadczenie 500 plus zostanie rozszerzone na każde dziecko w rodzinie, które nie ma jeszcze 18 lat i to bez żadnego kryterium dochodowego dla rodziców oznacza to, że właśnie rusza przyjmowanie wniosków od tych rodziców, którzy chcą takie wsparcie otrzymać od dziś dokumenty można składać przez internet najczęściej Rozwiń » rodzice wybierają złożenie wniosku przez dostęp do własnego konta bankowego, ale można to zrobić także inną metodą np. przez system empatia czy na Platformie usług elektronicznych rzutu to jednak nie chce składać wniosku przez internet i woli wypełnić dokumenty papierowo musi poczekać z tym do sierpnia urzędy tradycyjne papierowe wnioski zaczną przyjmować dopiero za miesiąc pieniądze ze świadczenia 500 plus niekoniecznie jednak trafią do rodziców od razu, kto złoży wniosek w lipcu lub sierpniu pieniądze dostanie najpóźniej w październiku, ale oczywiście z wyrównaniem od lipca, kto wyśle wniosek we wrześniu pieniądze z wyrównaniem od lipca zostanie w listopadzie, ale uwaga, kto ze złożeniem wniosku wstrzyma się aż do października w ten na wyrównanie od lipca nie będzie już mogą liczyć rząd zabezpiecza długie terminy wypłat na wszelki wypadek ministerstwo pracy mówiła jednak, że samorządy mają się postarać wypłacać pieniądze jak najszybciej, a co ze świadczeniem, jeżeli dziecko rodzina się dopiero zimą wtedy rodzice mają 3 miesiące od chwili narodzin dziecka trzeba wystąpić o 500 plus pieniądze będą wypłacone z wyrównaniem od miesiąca narodzin dziecka pamiętajcie też, że świadczenie może pobierać tylko jedno z rodziców ważną zmianą w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów jest, że świadczenie przysługuje także domom dziecka czy pogotowiu opiekuńczym przy czym pieniądze wedle zapisów ustawy mają trafić przede wszystkim na rozwój zainteresowań oraz zwiększanie szans edukacyjnych dzieci, które przebywają w takich placówkach do tej pory 500 plus dzieciom w takich miejscach nie przez Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Z Dostępem Premium TOK FM odsłuchasz każdy podcast - bez reklam. Słuchaj wygodniej w naszej aplikacji mobilnej z pakietem "Aplikacja i WWW"

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA