REKLAMA

Kleszcz się czai...

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2019-06-27 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:51 min.
Udostępnij:

Już tyle mówię o kleszczach, rumieniu, testach na boreliozę, a jeszcze nie powiedziałam jak możemy się bronić, by nas nie ukąsiły. Rozwiń »

Czy wiedzą Państwo gdzie kleszcze przebywają. Odpowiedz - w lesie - jest zła ! Kleszcze są wszędzie tam, gdzie kawałek zielonego. Nie ma ich chyba tylko na plaży, bo nie lubią gorąca i suchego.

Kleszcze wbrew temu co się nieraz mówi nie spadają na nas z drzew. Żyją w ściółce i w poszukiwaniu swych żywicieli wspinają się na trawy i krzewy nie wyżej niż na wysokość 20-70 cm. Stąd najwięcej ich w niskich zaroślach, na granicy las - łąka, ale też na małym trawniku w centrum miasta, w parku.....

Kleszcz nieraz już na nas czeka. Ma detektor ciepła i wyczuwa drgania gruntu -stąd wie, że nadchodzimy. Gdy znajdzie się na nas szuka miejsca, najlepiej ciepłego i wilgotnego. Stąd można znaleźć go pod pachami, w pachwinach, w fałdach skory.

Kleszcz to nie komar, którego kłucie czujemy momentalnie. Chce na nas spokojnie pożerować, więc musi nas znieczulić. I tak też robi: wstrzykuje do rany znieczulającą ślinę.

Jaki z tego wniosek? Oglądajmy się dokładnie, po każdym spacerze.
Czy jest coś co może go zniechęcić do wybrania nas jako ofiary. Są środki odstraszające; najmocniejsze to te, które zawierają substancję - permetrynę. Nie spryskujemy nią skóry, tylko ubranie. Uwaga jest to silna toksyna, więc przestrzegajmy instrukcji jak jej używać.

A poza tym zdrowy rozum mówi: ubierajmy się odpowiednio - nośmy długie spodnie, koszule z długim rękawem, pełne buty.

Więcej jutro przed 14 Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie w dzień dobry Ewa Podolska już tyle mówią kleszcza rumienią testem na boreliozę, a jeszcze nie powiedziałem jak możemy się bronić, by nas nie kosił czy wiedzą państwo, gdzie kleszcze przebywają odpowiedź w lesie jest zła kleszczy są wszędzie tam, gdzie kawałek Dzionek nie ma chyba tylko na plaży, bo nie lubią gorąca i suchego kleszcze wbre w temu co się nieraz mówi spadają na nas, że w żyją w ściółce i w poszukiwaniu swych Rozwiń » żywicieli wspinają się na trawie krzewy nie wyżej niż na wysokość 20 do 70 cm stąd najwięcej ich bliskich zaroślach na granicy las łąka, ale też na małym trawniku w centrum miasta w parku kleszczy nieraz już na nas czeka ma detektor ciepła wyczuwa drgania gruntu stąd wieżę nad chodzimy, gdy znajdzie się na nas szuka miejsca najlepiej ciepłego wilgotnego stąd można go znaleźć pod pachami pachwina fałdach skóry kleszcz to nie Komar, którego uciec czujemy momentalnie chce na nas spokojnie pozorować, więc musi nas znieczulić i tak też robi szykuje do rany znieczulające rośliny, jakie z tego wniosek o oglądają się dokładnie po każdym spacerze czy jest coś co może go zniechęcić do wygrania nas jako ofiary są środki odstraszające najmocniejsze to te, które zawierają substancję per metry na nie spryskujemy nią skóry tylko ubrani uwaga jest silna toksyna, więc przestrzegajmy instrukcji, jakiej używać, a poza tym zdrowy rozum mówi ubierają się odpowiednie weźmy długie spodnie koszule z długim rękawem pełne buty więcej jutro przed 1 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz radio TOK+Muzyka bez reklam - teraz 40% taniej w zimowej promocji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA